Бойко Борисов поиска всички лидери да се срещнат и да решат какво да е правителството

27 октомври 2014, 14:42 часа • 28483 | прочитания

Ще бъда много кратък, има три варианта за развитие на България – с тези думи Бойко Борисов започна речта си като лидер на най-голямата парламентарна група в 43-тото Народно събрание.

Още: Наталия Киселова от Копривщица: Свободата не ни е дар (ВИДЕО)

Още: Удар за Борисов: Мария Габриел извън ръководството на ЕНП

Сигурно всяка политическа партия има основание да изговори каквото има срещу другите. Народът ни обаче каза да загърбим различията си и да се заемем с проблемите. Не е и честно през няколко месеца да натоварваме президента да избира служебно правителство, смята лидерът на ГЕРБ.

Има три варианта. Те са обусловени от казаното ми от г- Михаил Миков на среща между двамата – той заяви, че БСП ще върне мандат от президента за съставяне на правителство.

Хората поставиха ГЕРБ на първо място, но така ни поставиха, че мандатът е общ. Ще поканя лидерите на всички партии да обсъдим заедно вариантите и да вземем общо решение. Намерихме много повече допирни точки, отколкото проблеми, ако не броим „Атака”.

Още: Живописният плаж „Болата“ с нов стопанин

Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст

Първият вариант е избори през зимата. Може да стане така, че да не може през януари да се закарат дори бюлетините до урните.

Вторият вариант е общо правителство, на всички партии. То може да е краткосрочно – до местните избори следващата есен. Чисто технологично администрацията ще има нужда от няколко месеца да се опознае, да заработи. Вторият подвариант е да има двугодишно такова правителство.

Третият вариант е да има дългосрочно правителство. При него аз няма да се кандидатирам за президент – казвам го най-отговорно и искам да се спре със спекулациите, подчерта Борисов.

Готов съм да приема и предложението на Реформаторите да не съм премиер, но не знам дали дори аз бих могъл да контролирам министрите, които ще се излъчат от ГЕРБ, предупреди лидерът на ГЕРБ.

Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро

Още: Божанков с намек за министри на "Ново начало": Росен Желязков е новия Пламен Орешарски

За финал Борисов благодари на всички партии, които участваха в разговорите с ГЕРБ. Това беше добре прието от обществото, каза лидерът на ГЕРБ.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес