Както 45-то, така и 46-то Народно събрание започна със заявката да възроди духа на парламентаризма. Една заявка, която беше в синхрон с очакванията на голямо мнозинство от българските граждани. След това, което се случи в 45-тия и 46-тия парламент, се страхувам, че това убива на парламентаризма“, каза за БНР Боряна Димитрова от Алфа Рисъч.
Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст
Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат
По думите ѝ най-лошите очаквания са били надминати:
"Надминати по отношение на спорове, на процедурни хватки, обвинения най-грозни, корупционни съмнения, да не се връщаме към това, на което сме свидетели. И в крайна сметка ние виждаме преход от безплодност към силни обвинения в корупция, което във всички случаи подлежи на това да бъде преразгледано, защото в противен случай заявката на партиите на протеста за връщане на правовата държа, духът на парламентаризма, но и на правото биха били безпочвени и това би отворило нова рана, пробойна в чукащите на прага избори", допълни Димитрова.
Според нея партиите няма да бъдат в добра кондиция за това да обяснят на избирателите, че те са тези, които носят възможността, факела да предоставят едно разумно и устойчиво управление.
Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро
Тя коментира, че сега стои въпроса за мотивацията избирателите:
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Божанков с намек за министри на "Ново начало": Росен Желязков е новия Пламен Орешарски
Още: "Строшеният F-16": Борисов и Радев се карат дефектни ли са самолетите (СНИМКИ)
"Ако обобщя - има много силни разделителни линии между всички партии в парламента до степен на нетърпимост и прескачане на нещо, което партиите говорят, но забравят- партиите, народните представители не са в парламента, за да представляват своите сили, а да представляват различни социални групи. Когато са в парламента, представлявайки различни социални групи, те трябва да могат да покажат как тези социални групи биха могли да разговарят, да постигат компромиси и да постигат устойчиви законопроекти, които да дадат шанс за просперитет на отделни социалин групи".
Според нея има предпоставки за поява на нов политически проект:
"Същевременно тряба да сме наясно, че ако веднъж, той се появи и то на тези избори - това би създало проблеми за самия президет Радев, за кампанията му, защото имаме три партии, които го подкрепят - "Има такъв народ", БСП "Изправи се. Ние идваме", и трите заявиха своята подкрепа за президента Радев, но този проект би отнел избиратели от тези три партии, би поставило в изключително неудобна ситуация партиите, които го подпрепиха", подчерта тя.
Още: Правителството прие програма за заетост и образование на разселените украинци у нас
Още: "Този канал не е наш - този канал е техен": Божанов за стратегията на Пеевски и пловдивската митница