БСП обяви, че предлага да бъде създадена временна анкетна комисия в парламента, която да изисква, публикува и проверява информация разходите са борба с коронавируса, включително и за изразходваните европейски средства.
Още: Наталия Киселова от Копривщица: Свободата не ни е дар (ВИДЕО)
Още: Удар за Борисов: Мария Габриел извън ръководството на ЕНП
Видео от пресконференцията тук
Лидерът на социалистите Корнелия Нинова поиска БСП като единствена опозиция да оглави тази комисия по време на пресконференция в партийната централа.
Левицата предлага и помощ от една минимална работна заплата за гражданите, които са загубили работата си и не са обхванати от други държавни мерки.
Още: Живописният плаж „Болата“ с нов стопанин
Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст
БСП ще предложи още ставката на данъка върху добавената стойност (ДДС) да бъде намалена от 20 на 9 процентни пункта за храни и лекарства.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат
Освен това левицата иска да има помощ 30 млн. лв. за земеделските производители, както и подкрепа за общините, туризма и ВиК строителите.
"Виждаме, че земеделските производители имат проблеми с реализацията на продукцията. Мерките, които бяха обсъждане да им се осигури излагане на продукцията в търговските вериги не проработиха, а и ги затрудняват.
Няма как всеки малък земеделски производител да отиде, да си предлага стоките, да договаря с търговските вериги. За това предлагаме държавен механизъм за изкупуване на тази продукция и държавата да бъде тази, която разговаря с веригите и пласира продукцията.
Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро
Още: Божанков с намек за министри на "Ново начало": Росен Желязков е новия Пламен Орешарски
Това може да стане чрез изградените вече 6 държавни борси, които съществуват и в момента, те са в МЗХГ, но не им се оползотворява капацитета. Разбира се и чрез други механизми", каза Нинова. Според нея помощта за производителите на плодове, зеленчуци, месо и мляко е задължителна в две посоки - за да произвеждат и пласират стоката си.
Социалистите ще внесат и законови промени, според които безработните без право на обезщетение и родителите в неплатен отпуск да получат еднократна помощ 725 лв. от държавата.
Лидерът на БСП Корнелия Нинова каза, че спешно хората трябва да бъдат пуснати да работят, а контролните пунктове, които спират движението между градовете, да бъдат премахнати.
Все още левите не са се запознали с мерките на властта за отпадането на извънредното положение. Някои звучали добре, както призна червеният лидер. В битката за лидер на партията социалистите чакали да се разреши събирането на много хора на едно място, за да се рестартира изборният процес в червената партия.