Нови детайли около готвените от управляващите промени на статута на основните лица в съдебната система представи пред журналисти главният прокурор Сотир Цацаров. От думите му стана ясно, че целта е не просто мандатите на обвинител №1 и председателите на върховните съдилища да може да се прекратяват предсрочно, а даже да има възможност да бъдат разследвани, предаде bTV.
Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст
Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат
„Не става дума за предсрочно прекратяване на мандатите, става въпрос за механизъм, при който т. нар. "Трима големи", към които временно спадам и аз, да могат да бъдат разследвани, както и срещу тях да се провежда дисциплинарно или наказателно производство в случай на обвинение за извършено престъпление или тежко нарушение на служебните задължения”, обясни Цацаров
„Архитект” на промените е новият правосъден министър Данаил Кирилов, като днес главният прокурор даде да се разбере, че също е привърженик на идеята: „Това предложение среща разбиране и, бих казал, много силна подкрепа от ЕК”.
Предистория
Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро
В телевизионно интервю преди дни Кирилов подчерта, че текстовете няма да засегнат сегашните мандати на т. нар. "Трима големи" – Сотир Цацаров (прокуратура, изтича 2019 г.), Лозан Панов (ВКС, 2022 г.), Георги Чолаков (ВАС, 2024 г.).
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Божанков с намек за министри на "Ново начало": Росен Желязков е новия Пламен Орешарски
Още: "Строшеният F-16": Борисов и Радев се карат дефектни ли са самолетите (СНИМКИ)
„Това няма нищо общо с личността и индивидуалността на когото и да е от всеки един от тримата”, обяви Кирилов.
До момента обаче текстовете не са официално представени и не е ясно каква ще е гаранцията, че няма да бъдат веднага употребени конюнктурно.
Управляващите са в открита война с Панов, като двете страни взаимно се обвиняват във вмешателства далеч извън рамките на правомощията – съдия №1 неколкократно е коментирал политическия натиск върху Темида, а представители на партиите във властта го определят като политик в тога.
Още: Правителството прие програма за заетост и образование на разселените украинци у нас
Още: "Този канал не е наш - този канал е техен": Божанов за стратегията на Пеевски и пловдивската митница
Последният фронт на конфликта беше „Апартаментгейт”. След като стана ясно, че редица представители на властта са се настанили в луксозни апартаменти на силно занижени цени, в определени издания се появиха информации, че и съпругата на Панов е взела евтино жилище – макар и години преди брака им. Това даде повод на редица високопоставени функционери на ГЕРБ, включително и премиера Бойко Борисов, да искат председателят на ВКС също да подаде оставка.