Ресорната комисия в парламента прие правила за дейността на Номинационната комисия и за провеждане на процедурата по номиниране, разглеждане на кандидатури и избор на членове на Комисията за противодействие на корупцията. "За" правилата гласуваха 11 депутати, "против" - 5 и "въздържали се" - 4, като окончателното им приемане трябва да мине през пленарна зала. Процедурата за избор на членовете на антикорупционната комисия започва именно с номинационната комисия, след това продължава с изслушване на кандидатите в ресорната парламентарна комисия за превенция и противодейстиве на корупцията, а след това с избора и гласуването в пленарна зала.
Номинационната комисия може да провежда заседания с гласовете на всички нейни членове, но не по-малко от четирима.
Приемането на правилата от комисията се случва часове след като депутатите приеха промени в Закона за противодействие на корупцията, с което решиха новите членове на антикорупционния орган да се избират с обикновено мнозинство от 121 депутати.
Така днешният ден се превърна в своеобразен ден за борба с корупцията в парламента. ОЩЕ: Хубаво е и е готово: НС прие промените в антикорупционния закон, пригодени по мнозинството
Дебатите и опасенията на опозицията
От "Продължаваме промяната" направиха няколко предложения в духа да не се политизира новата антикорупционната комисия. Те настояват за конституиране на номинационната комисия да започнат да текат след като има избран омбудсман. Лена Бориславова смята, че така ще се гарантира пълноценното функциониране на номинационната комисия.
Снимка: БГНЕС
От формацията предложиха още да докладът на номицационната комисия по отношение на кандидатите да съдържа информация за представянето и индивидуалното представяне на кандидатите и списък на база получената обща оценка в низходящ ред. Целта на предложението е да направи по-прозрачна индивидуалната оценка на всеки един от кандидатите.
В крайна сметка предложенията им не бяха приети.
Министърът на правосъдието Георги Георгиев възрази срещу предложенията на Лена Бориславова, като заяви, че част от тях ще са противоречие с приетия днес Закона за противодействие на корупцията.
Лена Бориславова отговори, че министърът е потвъдил всички опасения на "Продължаваме промяната", че се цели номинационната комисия, която е единствената останала гаранция за деполитизация на избора, да заобиколи изискването действащ омбудсман да изпрати представител. Тя подчерта, че противоречие със закона няма.
Снимка: БГНЕС
От "Възраждане" поискаха дебатите и изслушванията на кандидатите да бъдат по-просторни, за да могат народните представители да си зададат въпросите.
Министърът на правосъдието отговори и на "Възраждане", като обърна внимание, че номинационната комисия е първият външен панел, който извършва подбор, преглед на документите, дава инвидидуални оценки, сбор от които дават общите оценки. След това в рамките на Комисията за противодействието на корупцията народните представители имат пълни права да задават въпроси и да изслушват всяко едно от лицата.
ОЩЕ: Ново начало с корупцията: Колко точно милиона плащаме от джобовете си за плачевен резултат (II част)