Управляващото мнозинство на ГЕРБ-СДС, БСП, ИТН и "ДПС - Ново начало" одобри със 124 гласа на второ четене ключовите промени в Закона за противодействие на корупцията. "Против" бяха от "Възраждане", АПС, МЕЧ и "Величие", а ПП-ДБ не участваха в гласуването. Най-съществените реформи на правосъдния министър Георги Георгиев и вносителите в лицето на Рая Назарян и група народни представители са свързани с предложението на управляващите да отпадне мнозинството от две трети, с което ще се избират новите членове на Комисията за противодействие на корупцията (КПК).
Според поправките още номинационната комисия, която ще направи предварително оценяване на кандидатите за КПК, ще може да заседава и да взима решения с гласовете на четирима от петимата й членове. Припомняме, че преди ден депутатите от Комисията по конституционни и правни въпроси приеха промените на второ гласуване. По време на заседанието Назарян направи именно редакция на предложението си по отношение на номинационната комисия - първоначалната й идея за вземане на решения с гласовете на не по-малко от 2/3 от състава й, бе заменено от идеята решения да се вземат с с гласовете на не по-малко от четирима от членовете й.
Редакцията е дело на правосъдния министър Георги Георгиев. В номинационната комисия влизат представители на пет различни органа – на Върховния касационен съд, Висшия адвокатски съвет, правосъдното министерство, Сметната палата и омбудсмана. Според ГЕРБ обаче ако се намали кворумът на комисията, това ще гарантира, че тя ще работи дори и в непълен състав. Ключов момент обаче е факта, че в момента няма избран омбудсман.
Още: Ново начало с корупцията: Колко точно милиона плащаме от джобовете си за плачевен резултат (II част)
Това са последните нормативни промени, необходими за усвояването на втория транш по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). Измененията изпълняват задълженията на България по ПВУ с оглед предстоящия избор на членове на КПК, аргументират се вносителите от ГЕРБ. Всички предложения на опозицията в лицето на депутата Стою Стоев от ПП-ДБ не бяха приети и в комисия, и в пленарна зала.
Снимка: БГНЕС
Още: Управляващите и Пеевски ще си изберат с обикновено мнозинство антикорупционната комисия
Груб дебат
По време на дебатите по промените се разрази остър скандал между депутати от управляващото мнозинство и от "Продължаваме промяната - Демократична България". Преди ден същия скандал възникна и в парламентарната комисия по правни въпроси, която одобри промените. От парламентарната трибуна депутатът от ПП-ДБ Лена Бориславова обясни мотивите да се съмняват в честността на дейността на КПК с ареста на кмета на Варна Благомир Коцев.
Докато течеше изказването на Бориславова, от залата депутатите на ГЕРБ-СДС Деница Сачева, Рая Назарян и Костадин Ангелов крещяха и подвикваха непрестанно от място. От камерите ясно се разчете, че именно Сачева неколкократно изкрещя: "Шампанско имаше ли!? Не ви ли е срам!?", визирайки ареста на лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов по време на кабинета Петков, когато разказите за бруталното отношение на полицаи и органи на КПК също бяха актуални. Те бяха и припомнени от пиарката на ГЕРБ Севдалина Арнаудова. От трибуната депутати от управляващото мнозинство припомняха на ПП-ДБ казусите със съмнения за корупционни скандали на депутати на партията, сред които и ареста на Борисов, и в Столична община, и с т.нар. скандал с "пудели и пачки" и т.н. Дебатът и размяната на обвинения продължи около час. Целият скандал вижте ТУК.
Снимка: БГНЕС
Корупция ли? Къде я видяхте тази корупция?
Антикорупционната реформа идва на фона на критичния годишен доклад на Европейската комисия, огласен от Страсбург във вторник от Комисията за върховенството на закона в страните членки на ЕС. За поредна година се констатира, че броят на присъдите за корупция по високите етажи у нас е малък, а данните за съдебните дела са неубедителни.
Още: Корупция за милиони: КОНПИ харчи повече да я спре, отколкото всъщност прави
"Конституционният съд реши, че част от всеобхватните изменения в българската конституция, важни за организацията на държавата, са приети от некомпетентен за това орган. Затова КС обяви повечето от реформите за неконституционни. В резултат отново изникнаха опасенията отпреди, които реформите е трябвало да разрешат. Отменените изменения включват ограничаването на правата на главния прокурор, въпреки че механизмът за неговата и на заместниците му отчетност бяха обявени за конституционни. Ефективността на този механизъм обаче остава ограничена от някои процедури. По отношение на Висшия съдебен съвет (ВСС) Конституционният съд отмени цялата му реформа, но реши, че той може да бъде преструктуриран. Дългосрочните командирования на съдии и функционирането на Инспектората към ВСС продължават да будят безпокойство. Нивото на предполагаемата независимост на правосъдието в България продължава да бъде много ниско. Продължава да бъде ограничено прилагането на националната стратегия за борба с корупцията", е записано в доклада.
От ЕК уточняват, че все пак са предприети някои стъпки за прилагането на реформата на КПКОНПИ. Сътрудничеството на компетентните национални органи за борба с корупцията като цяло е добро, но все още липсва солидно досие за дела за подкупи по високите етажи. Присъдите остават малко на брой, а данните за съдебните дела са неубедителни, казва още доклада.