Денков контрира Радев: Има партийно зависими лица в независими институции

27 март 2024, 16:19 часа 2765 прочитания 0 коментара

"Не ви ли притеснява, че в институции, които трябва да са партийно независими, има партийно зависими лица?"

Още: Наталия Киселова коментира предложението за назначаването на Мирослав Рашков

Още: Теменужка Петкова: Не те ли е срам, Асене???

Този риторичен въпрос зададе премиерът в оставка акад. Николай Денков след края на церемонията по връчване на втория проучвателен мандат за съставяне на кабинет, който ПП-ДБ върнаха веднага на президента Румен Радев. Провалът и на втората папка от държавния глава бе съпътстван с думитеЩ "коалицията ГЕРБ-ДПС иска нови избори" - прочетете защо ТУК.

По време на разговора помежду им обаче възникна напрежение заради новите промени в Конституцията, а държавният глава обвини ПП-ДБ в риск от това да бъде назначен "политически служебен кабинет, който вероятно няма да е във ваша полза".

Отговорът на Денков

"Не виждам никаква причина да има конституционна криза. Предстои връчване на трети мандат, а след като му бъде върнат ще преминем към новите разпоредби Конституцията", обясни акад. Денков.

Още: Асен Василев: За последните шест месеца е изтеглен по-голям държавен дълг, отколкото за последните три години (ВИДЕО)

Още: Борисов, Радев, Пеевски - с какви вероятности биха се явили на избори? Коментар на Теодор Славев (ВИДЕО)

На въпрос дали самият той има притеснения от назначаването на служебен премиер, който ще бъде свързан с ГЕРБ, поради ограничения списък с възможни кандидати, Денков каза:

"Това е целия проблем и ние искахме да наложим именно това като реформи - да не стигнем до момент, в който уж независимите регулатори са партийно оцветени. Именно заради това другите не пожелаха да има ново правителство, защото видяха, че искаме промени", защити се премиерът.

Относно самият институт на служебния кабинет се разбра от думите на Денков, че Венецианската комисия ни е посъветвала да премахнем изцяло съществуването му. "Но тогава вие щяхте да ни обвините, че искаме да продължим да управляваме в оставка", каза премиерът и отново потвърди позицията на ПП-ДБ, че е най-добре изборите да са 2 в 1 с европейските, за да бъдат спестени 100 милиона лева излишни разходи.

Още: Денков и Габриел рамо до рамо: Мобилизираме всички усилия на правителството, дори и в среда на предизборна кампания (ВИДЕО)

Още: Заради безводието: Желязков показа жълт картон на областния управител на Плвевен

Още: Желязков предлага Мирослав Рашков за главен секретар на МВР (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Илиев
Ивайло Илиев Отговорен редактор
Новините днес