Има очевиден напредък по отношение на приема на бежанци в България. Това заяви водачът на делегацията на Европейския парламент Франк Енгел, която дойде специално за оценка по въпроса в България.
Още: "Да кажем не на поръчковото правосъдие и политическото брокерство": Нов протест срещу Пеевски
Още: Изненадваща рокада: Шефът на ДАНС - кандидат на ГЕРБ за Комисията по досиетата към ДС
Инспекцията на делегацията е показала положителна тенденция в условията за прием на лицата, търсещи убежище на българската граница. Делегацията даде като цяло положителна оценка на административния капацитет на България. Според направените заключения, въпреки засиления поток на бежанци, обработката на молбите за предоставяне на статут не отнема повече време, отколкото в някои други държави-членки. Председателят на делегацията посочи, че българската полиция полага максимални усилия, за да ограничи случаите на трафик на хора и да разграничи бежанците от други нелегални имигранти с криминално минало.
Като част от направените заключения бе посочено, че към настоящия момент някои от дейностите, свързани с приема на бежанци, се извършват от международни и неправителствени организации. Въпреки това, Франк Енгел изрази своята надежда, че до няколко месеца българските власти ще могат да извършват тези дейности самостоятелно.
Председателят на делегацията посочи, че лицата, пристигащи от Сирия в търсене на международна закрила, са предизвикателство за целия Европейски съюз. По последни данни, 700 000 сирийци се намират на турска територия и същия брой в Ливан, а 6 милиона са вътрешно преселени заради войната. Във връзка с това, се налага изводът, че ако притокът на хора към границите на Съюза достигне подобни размери, ЕС ще трябва да преосмисли политиката си за убежище.
Още: Светлин Тачев: Радев иска да поведе опозицията, битката му с Борисов беше на пауза
Още: Няма "Ново начало" в кабинета "Желязков": Говори Гроздан Караджов
В контекста на бежанския проблем, делегацията засегна и темата за приемането на България в шенгенското пространство. Членовете на Комисията подчертаха необходимостта от диалог с българските власти за критериите, на които България трябва да отговори и съчетаването им с адекватното предоставяне на международна закрила.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Наталия Киселова от Копривщица: Свободата не ни е дар (ВИДЕО)
Още: Удар за Борисов: Мария Габриел извън ръководството на ЕНП
Освен фактическите заключения, представителите на Европейския парламент формулираха и политическо послание, напомняйки, че солидарността към нуждаещите се е основна европейска ценност и не бива страните, подложени на силен имиграционен натиск, сами да поемат тежестта на бежанския поток.