Гечев: Закъснялата редакция на Плана за възстановяване крие рискове

22 април 2021, 17:17 часа • 2460 | прочитания

Кое е по-малкото зло - България да предаде до европейските органи навреме, макар и недостатъчно добър План за възстановяване и устойчивост или подобрен, но закъснял? Според депутата от левицата Румен Гечев, в случая най-добре е да дадем това, с което разполагаме, тъй като ЕС дава възможност за редакция, но това трябва да стане бързо и то при условие, че има правителство.

Още: Наталия Киселова от Копривщица: Свободата не ни е дар (ВИДЕО)

Още: Удар за Борисов: Мария Габриел извън ръководството на ЕНП

Основният проблем на Плана е, че парите, които са предвидени, в това число за дигитализация и зеления пакет, се насочват към сектори, които не са реформирани, посочи в коментар за Actualno.com той. "Досега правителството е изхарчило 2 милиарда лева в последните години за цифровизация на управлението и резултатът е никакъв. Ако ние пак ще налеем няколко милиона със същите резултати, няма никакъв смисъл", подчерта професорът. Визирайки парите за зеления пакет в енергетиката, той изрази съмнения за коя енергетика са. "Публична тайна е, че значителна част от фирмите - слънчева енергия, ВЕЦ-овете, вятърна са на кого", попита той и посочи: "На кръгове близки до правителството от всички цветове и даже и на сегашния политически елит на различни партии, което поражда въпросът какво правим сега и там ли ще налеем няколкостотин милиона.."

За предвиденото в Плана за здравеопазването, Гечев също изрази резерви: "Много добре - предвижда се увеличение на средствата за саниране и ремонт на болници, но нищо не се казва за реформа на здравеопазването, защото в този си вид наливането на повече пари означава циментиране на статуквото в здравеопазването, което също не е приемливо".

Той е категоричен, че един от основните проблеми на Плана е, че там няма абсолютно никакви реформи, за да бъдат финансирани чрез тази програма. Според него това трябва да се преработи изцяло, а дали ще се случи - зависи от това дали ще бъде избрано правителство.

Още: Живописният плаж „Болата“ с нов стопанин

Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст

"Ако има служебно правителство, неговите възможности за преработка на програмата ще бъдат много малки, тъй като основната задача на един служебен кабинет е да подготви изборите, отбеляза Гечев. "Това означава, че евентуална редакция на програмата реално ще има чак есента, което вече крие рискове за България", заключи той.

Автор: Ива Иванова

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ива Иванова
Ива Иванова Отговорен редактор
Новините днес