Признавам правото на президента да защити Конституцията, отправеният въпрос срещу личното решение на председателя на Народното събрание да не допусне предложението на президента за референдум ще трябва да получи отговор от Конституционния съд. Това каза вицепрезидентът Илияна Йотова пред журналисти след като държавният глава Румен Радев обяви по-рано днес, че ще сезира КС заради разпореждането на Наталия Киселова да не допусне искането му за референдум за еврото. "Това е институцията, която трябва да каже дали едно предложение, един закон е противоконституционен или не, така че ние ще очакваме решението на съда", допълни вицепрезидентът.
Още: Радев сезира КС за отказа на парламента да разгледа референдума за еврото (ВИДЕО)
Според Йотова седмица след като държавният глава обяви, че ще предложи на депутатите да обсъдят провеждането на референдум за въвеждането на еврото в България, страховете на хората не са били разсеяни. Тя каза още, че е очаквала вместо истерията „анти Радев“ действително да се чуят аргументи, с които българските граждани да бъдат спокойни при въвеждане на еврото, какви ще бъдат рисковете, какви ще бъдат и големите възможности, които този процес ще ни даде.
За либерализацията на пазара на ток
По повод приетото решение на депутатите домакинствата да останат на регулирания пазар на ток за неопределено време, Илияна Йотова обясни, че въпреки че на пръв поглед това е добре за българските граждани, то за нея навявало страх – страх от покачването на цените.
Още: "Стигнахме до там да обругаваме българския лев": Йотова яхна популизма и страховете
„Чух, че каквото и да било увеличението след 1 юли българските граждани – битови потребители, ще бъдат компенсирани от Фонда за енергийна сигурност. Но аз задавам въпроса – спомнят ли си днешните управляващи, че само преди няколко месеца всички ние, българските граждани седмици, дни наред бяхме убеждавани, че България е готова за либерализиране на тока. Сега изведнъж защо се оказа, че не сме? Кога сме били лъгани – тогава или сега?, попита Йотова. Тя припомни и че през януари се е наложило Фондът да бъде дофинансиран от правителството, защото в него не е имало достатъчно средства.
За договора с "Боташ"
Дискусията за договора за доставка на природен газ с турската компания "Боташ" вицепрезидентът определи като изцяло политическа и насочена изцяло срещу президентската институция и срещу президента. Според нея договорът е можело да бъде много печеливш, но е имало серия от грешни действия на тогавашното правителство. „Убеждават ни, че не може да бъде променен, но аз вече започнах да имам съмнения във възможностите на тези, които водят преговорите за неговата промяна“, коментира също вицепрезидентът.
Още: Асен Василев в спор с Илияна Йотова: Вкаран е огромен ресурс в лъжи и фалшиви теории