Карадайъ при Радев: Явно ДПС трябва да е във властта, за да влезем в Шенген и еврозоната (ВИДЕО)

21 април 2023, 11:41 часа • 4417 | прочитания

Явно трябва да влезем във властта, за да влезем и в Шенген, и в еврозоната. Това заяви председателят на ДПС Мустафа Карадайъ по време на консултациите при президента Румен Радев. Това е четвъртата партия, с която Радев провежда разговори преди връчването на мандатите - ден по-рано на "Дондуков 2" бяха коалициите ГЕРБ-СДС и "Продължаваме промяната - Демократична България", а по-рано днес първи бяха "Възраждане". 

Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст

Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат

По случай мюсюлманския празник Рамазан Байрам Карадайъ поднесе и подарък на президента. Той припомни, че когато ДПС е била във властта, България е влязла в НАТО и в ЕС.

"Вие заложихте във вашата предизборна кампания на необходимостта да се търси политически диалог, разум и компромис, с което затвърдихте и позициите си в българския парламент", обърна се Румен Радев към ДПС и поиска да разбере позиция на партията относно вероятността за съставянето на редовно правителство. 

"Имаме две важни задачи - парламентът тича успоредно на две писти - съставянето на кабинет и законодателните промени. Много е важен Закона за държавния бюджет. Много ще се радвам, ако най-бързо се състави правителство", коментира държавният глава. 

Още: Ставащото в пловдивската митница е за отвличане на вниманието: Николай Денков за скандала на седмицата

Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро

Радев припомни, че ДПС са дали заявка да бъдат опозиция и попита какви са условията за това формацията да се превърне в конструктивен фактор при евентуалното съставяне на кабинет. Още: Карадайъ: Засега има мнозинство между ГЕРБ и ПП-ДБ и засега ние сме и опозиция

"Колко време според вас е необходимо за приемане на бюджет", обърна се отново той представителите на партията.

"Оттук нататък идва на преден план идва важният въпрос за какво сме в това НС и кой за какво е участвал в тези избори, защото хората имат много проблеми. Ние обиколихме България и с диалог с хората се опитахме да определим дневния ред - това са инфлацията, несигурните работни места и доходи. Ние поехме ангажимент, че ако участваме в това НС, да направим така, че дневният ред на обществото да е дневен ред и на НС, и на кабинета", посочи от своя страна Карадайъ.

По думите му трябва по-ясно депутатите да определят сами ролята си на политици, тъй като имат още ненаучени уроци. 

Още: Правителството прие програма за заетост и образование на разселените украинци у нас

Още: "Този канал не е наш - този канал е техен": Божанов за стратегията на Пеевски и пловдивската митница

"Загубихме 20 дни след изборите, в които първите две партии влязоха в популизъм", подчерта Карадайъ и добави: "Самите участници в политическия живот трудно могат да надскочат партийното и личното его". 

Относно законодателната програма той заяви, че една голяма част от законите са заложени като задачи за ДПС. 

Малко по-рано пред президента лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов беше категоричен, че партията му е готова да управлява, а не да бъде опозиция.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес