Кирил Петков заяви, че е радостен от решението на Конституционния съд - правосъдният министър да поиска отстраняване на главния прокурор. Премиерът
Още: Какво свършиха депутатите преди лятната си ваканция?
Още: Съпругата на Коцев: Точно преди един месец отвлякоха Благо
"Много беше важно да се знае, че статутът на главния прокурор вече не е само "Господ над главата му", а има процедура, където правосъдният министър може да внесе искане към ВСС, и тук ще е много важна роля на ВСС дали е готов да поеме отговорността, която му е подадена по конституция", заяви Петков.
Трябва ясно да започнем да говорим как прокуратурата не е била действаща в пълния смисъл на думата и множество медийни публикации и сигнали не са били разследвани, подчерта премиерът.
"Когато е имало сигнали, че Борисов знае коя е Мата Хари, прокуратурата не попитала коя е тази дама и дали е донесла пачките и кюлчетата или те са били там. Оттук нататък прокуратурата има два избора - да се обяснява защо нищо не е направила или да се задейства", заяви Петков.
Още: МО не може да даде график за пристигането на останалите F-16, проблемът не е в България
Още: Премиерът Желязков ще има съветник по почтеността
Подготвя списъка с лица, причина за високото ниво на корупция у нас и заяви, че ще го даде в прокуратурата.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Да, България" отива при областните управители заради пуснатите за продажба хиляди държавни имоти
Още: "Отпадналата необходимост" го спаси: Тодор Чобанов за античния амфитеатър в София
"Този лист ще бъде внесен от мен, хубавото е, че той не е някакъв таен списък, ние всички ги знаем. Даже ще дам медийните публикации, свързани с всяко лице", каза премиерът.
" И оттук нататък ще започнем да говорим как до този момент прокуратурата не е била действаща и защо и как всичките тези публикации и обществена информация не е била разследвана", допълни той.
Кирил Петков коментира и случая със златните паспорти. "Този случай е много странен. Първо искам да кажа, че като министър на икономиката веднага след като разбрах, че има такава схема, сложих като отговорник заместник-министърът Калина Константинова да види какво се случва. Второ тя започна да работи с правосъдието, за да разнищи тези неща. Много ясно искам да кажа, че ДПС сега си прави някакви реклами по тази тема, а ние, коалицията бяхме първите, които вкарахме проектозакон, който вече е минал през комисия. Аз лично обещах при всичките ми срещи и в ЕК и навсякъде, че тези златни паспорти ще бъдат приключени. Не само е смешно, че партията, която през последните четири години не каза нито дума по темата за "златните паспорти", а ето сега, когато ние внесохме законопроекта в парламента изведнъж станаха революционерите за тяхното премахване", каза премиерът.
Още: Гласят я за премиер? Номинираха председателя на КЗП за заместник-омбудсман
Още: "Кирил Петков може отново да оглави ПП, може да бъде и кандидат за президент": Анализ