Кирил Петков: Първи приоритет ще е ваксинацията срещу COVID, лично ще се заема с това

23 ноември 2021, 13:59 часа 15006 прочитания

Ваксинацията ще е "приоритет номер 1" на Кирил Петков, ако стане премиер, обяви самият той по време на започналите днес преговори с експерти за приоритетите на бъдещата коалиция.

Още: "БДЖ имат достатъчно проблеми, за да им измисляме нови": Репортаж ядоса Гроздан Караджов

Още: "Съдружници по неволя сме": Киселова отговори на Йотова за подкрепата от Пеевски

Темата Петков коментира в контекста на икономическите политики, които участващите в преговорите страни ПП, БСП, ИТН и ДБ обсъждаха.

"Демократична България" предложи възможно най-скоро да се вдигнат всякакви ограничения върху бизнеса, свързани с пандемията като междувременно се запазят мерките като схемата 60/40 като се допуска да се въведат и нови.

За целта формацията смята, че трябва да се удвои темпът на ваксинация. Предлага се още бизнесът в пандемията да бъде подпомогнат с поемане от държавата на осигуровките за бизнеси, подложени на ограничения както и за някои от тези, които разкриват нови работни места.

Още: Пеевски: Системата на МВР има нужда от своето ново начало

Още: "Кабинет ще има, докато каже Пеевски": Йотова за кабинета и сблъсъците за еврото

Лидерът на ПП констатира, че няма икономическо възстановяване без достатъчен дял ваксинирано население.

"Смятам лично да се заема с тази тема", заяви той. И добави, че има представа кое спъва желанието на българите да се ваксинират: ниското доверие и притесненията им за съпътстващи заболявания. Петков ще събере експерти от всички области на медицината, които да консултират хората дали техните предишни и/или придружаващи заболявания позволяват ваксинацията срещу коронавирус.

Петков подчерта, че ваксинирането трябва да се извършва "по демократичен начин", по "личен, но информиран избор".

По думите му проблемите на българската икономика няма да се решат без да се достигне високо ниво на ваксинация. "Трябва да престанат тия вълни. Не може на всяка вълна да ощетяваме бизнеса и да плащаме едни пари, които са лимитирани."

Още: Ивайло Вълчев: Поправките предполагат изтриването на всяко едно споменаване на "македонски език" и "македонска идентичност"

Още: Явор Божанков: Нужни са спешни промени в „Продължаваме промяната“

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес