Има стигма върху къщите за гости и хората си задават въпроса всички къщи за гости ли са "някакъв вид нарушители" и "мерзавци", каза в интервю за БНР Любомир Попйорданов, съветник на премиера по туризма.
Още: Наталия Киселова от Копривщица: Свободата не ни е дар (ВИДЕО)
Още: Удар за Борисов: Мария Габриел извън ръководството на ЕНП
Попйорданов се занимава с алтернативен туризъм и е създател на понятието "къщи за гости" в Закона за туризма. Той припомни, че по онова време те са били създадени като малки предприятия за събуждане на предприемачеството, без да се има предвид еврофинансиране.
Идеята е актуална, но заради европейското финансиране предизвиква нездрав интерес, отбеляза Любомир Попйорданов в предаването "Преди всички".
Работещите къщи за гости в България са много, заяви той. По думите му има много такива къщи, които не получават еврофинансиране, но стоят устойчиво на пазара, за разлика от хотели по Черноморието.
Още: Живописният плаж „Болата“ с нов стопанин
Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст
"Но петното стои, това петно е върху всички къщи за гости."
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат
От общо 748 финансирани с европари къщи за гости в периода 2007-2013 г., на 281 са издадени актове, като само 62 от тези актове не са обжалвани, поясни Любомир Попйорданов. Той уточни, че това е станало с правила с ретроактивно действие - назад във времето.
В договорите обаче не е имало разписани никакви санкции, посочи Попйорданов.
"Това е направено може би неслучайно."
Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро
Още: Божанков с намек за министри на "Ново начало": Росен Желязков е новия Пламен Орешарски
По думите му месец преди да изтече мониторинговият срок са били "измислени нарушения", сред които неспазване на бизнес план и неразкриване на работни места.
Заетостта на хотелите по морето е под 30% при наливане на много пари от държавата в инфраструктура, а при къщите за гости говорим за села на края на картата на България, в които предприемачи са направили сериозен рисков ход, а след това са санкционирани за нещо, за което не са били предупредени, поясни тезата си Попйорданов.
"Какви нови работни места в тези села, където няма хора, където процесът на напускане продължава? (...) Парите са дадени не за да има бизнес план, а да се реализира тази инвестиция, активите да ги има и т.н."
"Прокуратурата е проспала целия период, защото е имало сигнали и към прокуратурата и нищо не е правено. Тя е била един чадър", коментира Любомир Попйорданов.
"Аз съм "за" да се връщат пари, ако е справедливо."