ПП-ДБ ще внесе текстове между първо и второ четене към разглеждания в момента в парламента Закон за мерките срещу изпирането на пари, с които санкциите по „Магнитски“ да станат задължителни у нас. Това обяви в интервю за предаването „Лице в лице“ по bTV Лена Бориславова, депутат от ПП-ДБ. „Сигурна съм, че ГЕРБ и „ДПС – Ново начало“ няма да гласуват. Те обаче са малцинство. Ако БСП, ИТН, „Величие“ и другите подкрепят, ще мине“, коментира Бориславова.
Според нея коалиционните партньори в управлението на ГЕРБ – БСП и „Има такъв народ“, биха подкрепили текстовете заради избирателите си. „С тези промени искаме санкциите по „Магнитски“ да не са пожелателни, както в момента ги прилагат банките, защото VISA и Mastercard са американски компании и не издават банкови карти на такива лица, но искаме това да стане част от българското законодателство. Също така държавата да не може да продава държавни имоти на лица, санкционирани по „Магнитски“, и свързани с тях лица“, обясни депутатът от ПП-ДБ.
Още: ПП-ДБ със законодателна инициатива срещу санкционираните по „Магнитски“
Припомняме, че първите санкционирани по американския закон „Магнитски“ в България бяха Делян Пеевски, Васил Божков, Илко Желязков. След това списъкът беше допълнен с: Иван Генов, Владислав Горанов, Николай Малинов, Александър Христов Николов и Румен Овчаров.
За контрабандните канали
„Това, което се случва в Пловдив, е много показателно как системата не трябва да функционира. Това, че има покровителство от най-висшите етажи на властта, показва, че правата на гражданите не са защитени“, каза още заместник-председателят на ПГ на "Продължаваме промяната – Демократична България" във връзка със скандала с изнесени данни за полицейски чадър над контрабанден канал. „Това, че поставяме проблема, най-малкото доведе до отстраняването на Калин Литов (от поста зам.-директор на ГДБОП – б.р.) и до разследване на контрабандния канал. Ако някой не се опълчи, контрабандата и корупцията ще продължават“, добави тя.
По думите ѝ министърът на вътрешните работи Даниел Митов е "арогантното лице на безхаберието, което се случва в МВР и прикриването на скандали". „Нямаме нужда да разбираме дали този канал е свързан с Пеевски, защото знаем, че е“, подчерта Бориславова. Попитана за думите на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, че лидерът на "ДПС – Ново начало" Делян Пеевски го е уверил, че няма нищо общо с контрабандния канал, зам.-председателят на ПГ на "Продължаваме промяната – Демократична България" посочи: "Няма нищо общо, както няма нищо общо със списъка "Магнитски". Борисов затова лобира активно тези санкции да паднат, не го и крие".
„Разликата при нашето управление и при модела ГЕРБ е, че ние искахме, ако има лица, които са извършили незаконни действия, те да си понасят последствията, а не да бъдат оправдавани. Вместо да ги прикриваме тези хора, да поемем отговорност, а не както прави ГЕРБ в момента, дори да няма изслушване по темата“, каза още Бориславова. „Ние имаме консистентно поведение, винаги целта ни е била да сме в сърцето на Европа и да се борим срещу корупцията и сивите практики“, обясни тя.
Още: Борисов излъга за "Магнитски"? Не е изпращано официално запитване до САЩ за Пеевски и Горанов
Относно конституционните промени, които от ПП-ДБ правиха заедно с ГЕРБ и ДПС, тя заяви, че целта им е била да има честно правосъдие. „Това обаче не успя, защото в държавата има такова овладяване във всички институции и над всичко възможно се опъват чадъри“, допълни тя. Лена Бориславова коментира и назначенията в регулаторите. „Тези хора не отиват там, за да свършат работа. Те отиват в регулаторите, за да пазят интересите на една група хора, която ги избра, именно с гласовете на ГЕРБ и ДПС-„Ново начало“, и патериците БСП и ИТН. Все още няма законодателна програма, за което ние алармираме от 2 седмици. Не може 4 месеца да има само 15 законопроекта приети“, категорична бе тя.
За депутатските имунитети
Относно отказа да бъдат свалени имунитетите на депутатите от „Възраждане“, които участваха в погрома над Дома на Европа и на двама от групата на Алианса за права и свободи, Бориславова заяви, че позицията на ПП е, че когато има отправено искане за сваляне на защитата, тя трябва да се даде доброволно. И даде пример със себе си, Кирил Петков и Божидар Божанов, чиито имунитети също бяха поискани по различни причини от гл. прокурор Борислав Сарафов.
Още: Вече е ясно какво ще се случи с делото срещу Лена Бориславова
„За да не си задаваме въпроси дали има основания за това, трябва да има комисия, която да разглежда тези искания. За да няма договорки на тъмно, добрата европейска практика е показала, че трябва да има комисия, но нашето предложение за това беше отхвърлено“, допълни тя.