Може би най-известното лице на контрапротеста – Нина Гергова, е назначена за свъетник на културния министър Петър Стоянович още на 30 октомври тази година със заповед на самия министър. Гергова ще работи заедно с друго популярно лице – Стилиян Иванов, който е член на инициативата „За нов обществен договор”, внесла над 200 хил. подписа в подкрепа на Пламен Орешарски през лятото.
Още: Наталия Киселова от Копривщица: Свободата не ни е дар (ВИДЕО)
Още: Удар за Борисов: Мария Габриел извън ръководството на ЕНП
И Гергова, и Иванов ще бъдат част от група експерти, които ще работят по поправки на Закона за паметниците на културата, пише NОрешарски. Те са участници в групата като представители на инициативата „За нов обществен договор”.
Според информацията участието в работните групи не се заплаща, но командировъчните разходи се покриват от държавата. Председател на комисията е заместник-министър Велислава Кръстева.
В разговор по време на един от контрапротестите пред президентството, които Гергова води, тя се съгласява, че компетентността е изискване към всички, които пишат закони. „Ако не са много подготвени, да прочетат малко. Не са толкова сложни нещата. Трябва да имат общи познания по право, бюджет”, категорична е участничката в работната група за изготвяне на промени в Закона за културното наследство, докато държи плакат с пунктуационна грешка. „Видях, видях, ама набързо го направихме”, оправдава се тя.
Още: Живописният плаж „Болата“ с нов стопанин
Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст
Гергова твърди, че познава добре закона, който в момента пренаписва, информира bTV. Тя обаче се затруднява да отговори на въпроса въз основа на какво се извършва класификация на недвижими културни ценности. „Критериите са неясни и точно това искаме да се промени”, подчертава тя.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат
Критериите, по които се извършва тази класификация, са записани в четири точки, в чл. 45 от Закона. Нина Гергова не ги цитира, въпреки твърдението й, че е добре запозната с текстовете. Тя обяснява, че движимите културни ценности са „картини, монети, ценности, просто трябва да се добавят и други”. И този отговор е грешен - поне според закона, който Гергова променя.
На въпрос къде се съхранява декларационният акт и протоколът към него, когато става въпрос за недвижими вещи, тя отговаря: „Има институция, която... не музеят, тоя институт... забравих му името.”
Нина Гергова твърди, че вече се е оттеглила от известната туристическа агенция, която е управлявала и с която е работила по тези европроекти, затова тя отрича конфликт на интереси. Търговският регистър обаче не знае за оттеглянето й. Справка показва, че Гергова все още е съдружник.
Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро
Още: Божанков с намек за министри на "Ново начало": Росен Желязков е новия Пламен Орешарски
Контрапротестиращата е експерт не само по културни въпроси. „Аз участвам в бюджетната комисия, в икономическата комисия, в труд и социална политика и в културната. Пък вече в обществените съвети: при г-н Орешарски и труд и социална политика”, изрежда Гергова.
Снимка: Нина Гергова, вляво на снимката