Министърът на околната среда: Трябва да предоговорим Плана за възстановяване

917
Министърът на околната среда: Трябва да предоговорим Плана за възстановяване
Снимка: БГНЕС

Планът за възстановяване и устойчивост трябва да се предоговори. Вярвам, че с усилията на служебния кабинет и експертите, ангажирани със задачата, ще успеем така да го преговорим, че България да покаже достатъчно амбиция за пътя си към декарбонизация пред ЕК. Това заяви министърът на околната среда и водите Росица Карамфилова по БНТ.

Мерките трябва да бъдат предложени от Министерството на енергетиката, тъй като става дума за реформи в тази сфера, посочи тя. Не трябва да се пристъпва към рязко затваряне на работещи мощности, а съответните им алтернативи трябва да бъдат предложени постепенно.

"От компетентността на МОСВ най-важното е по-скоро предоговаряне на т.нар. междинни цели. Ключовото предизвикателство е, че с прилагащото решение всъщност държавата ни е поела ангажимент за поетапно намаляване година спрямо година на емитираните количества парникови газове".

България е приела условие да намали вредните емисии минимум с 55% към 2030 г. спрямо 2007-ма, когато става част от Европейския съюз.

Екипи ще следят за проблемни участъци на реката в Каравелово

Изпратени са екипи на Басейнова дирекция "Източен беломорски регион", които обикалят по притоците на реката в село Каравелово, съобщи м...

"Европейската зелена сделка е дала пътя, по който трябва да вървим. Безспорно България е сред най-енергийно интензивните и натоварени сектори с въглищните мощности. Ясно е, че трябва да вървим по този път, но в момента, с течението и форсмажорните обстоятелства, не считам, че сме подготвени с алтернатива, а трябва да гарантираме енергийната и националната сигурност.

Намирането на алтернатива за декарбонизация е чрез ясни и постепенни мерки, отговорности, яснота колко ще ни струва всичко това. Това включва в сее си околна среда, здравеопазване, национална сигурност, финанси. Вероятно е да има забавяне на плащанията по Плана за възстановяване заради тези отклонения, но добрата новина е, че все пак първият транш е дошъл, коментира Росица Карамфилова.

"Така или иначе по останалите реформи се работи, останалите инвестиции са в ход. Ако някой счита, че ще е лесно, не, ще бъде изключително трудно, но ние нямаме път назад. Трябва да продължим, за да достигнем до крайната цел".

България има 16 наказателни процедури в областта на околната среда, четири от тях вече са затворени. Все още не плащаме за нарушения, посочи министърът. Най-тежките нарушения са свързани с качеството на атмосферния въздух.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ПОЛИТИКА:

Димитър Ганев за предизборната кампания: Не видяхме някаква аргументирана теза

Проф. Михаил Константинов: Трябва ясен и единен протокол за бомбените заплахи

НДСВ в Пазарджик: Ще мислим локално, но ще действаме глобално

ПП-ДБ закрива кампанията си с визуално шоу

Валери Жаблянов събра четири общини на дискусия за бъдещето и развитието на Северозапада

Министър: ВМЗ-Сопот може да произвежда 155-мм снаряди, но само експериментално

"Маркет линкс": 5 партии влизат в парламента, без ясен победител

"Информационно обслужване" обещава честни и прозрачни избори

Искрен Веселинов: Пенсионната система в България е абсурдна и има нужда от промяна

Шишков: Прокуратурата е поискала вземането на ядки в участъци от "Хемус"

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд ЕООД

IBAN: BG53UBBS80021021528420

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Политика