Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Не подкрепям никого" да смъква броя на депутатите, предлагат ГЕРБ и РБ

21 октомври 2016, 20:00 часа • 4109 прочитания

Народните представители Петър Славов от Реформаторския блок и Методи Андреев от ГЕРБ предлагат вотът, даден за новото квадратче "Не подкрепям никого" да намалява броя на депутатите.

Предложението за изменение на Изборния кодекс между първо и второ четене включва същата идеята да се прилага и при вота за общински съветници, информира ClubZ, цитирайки мнението на вносителите.

Според тях не е коректно протестните гласове да бъдат преразпределяни от партиите при изчисляването на мандатите на народните представители. Вместо това, предлагат двамата, броят мандати трябва да остане незает.

"Ако на следващия парламентарен вот с "Не подкрепям никого" гласуват 10%, както сочат някои социологически проучвания, това би означавало в Народното събрание да има с около 25-30 депутати по-малко", пресмята изданието.

Проблем за предложението обаче е чл. 63 от Конституцията, който гласи:

Чл. 63. Народното събрание се състои от 240 народни представители. 

Пред ClubZ Реформаторът Петър Славов е обяснил, че такъв прецедент вече съществува - ако депутат, влязъл в Народното събрание като независим (подкрепен само от Инициативен комитет), подаде оставка, няма процедура, по която друг да заеме неговото място (както би станало, ако беше избран с партийна листа), и депутатите остават 239 до края на мандата.

"Това, което предлагаме, не представлява намаляване на броя на народните представители, което очевидно може да се направи само с промяна на Конституцията. Това, което ние сме предложили, е част от местата на тези 240 човека, които се избират за народни представители, след като отчитаме "Не подкрепям никого" за действителен глас, да останат незаети, след като съответстват на този вот. Тоест този процент ще варира в зависимост от това доколко участниците в политическите партии и коалиции са заслужили доверието на хората", обяснява той.

На въпрос това няма ли да води до практическо намаляване на народните представители, Славов отговаря:

"Както се казва, това зависи от самите кандидати за народни представители - ако убедят хората да им дадат подкрепата си и да не гласуват протестно, тогава проблем няма да има. Ако обаче се държат по начин, който не следва дневния ред на обществото и не отговарят на очакванията на хората, този процент може да нараства. Но така или иначе броят си остава 240, въпросът е по какъв начин той се разпределя". 

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес