С гласовете на ГЕРБ и "Обединени патриоти" Народното събрание изключи поддръжката на оградата по границата от обхвата на Закона за обществените поръчки (ЗОП).
Още: "Правилно за България": Сачева за подкрепата на "ДПС - Ново начало"
Още: "БДЖ имат достатъчно проблеми, за да им измисляме нови": Репортаж ядоса Гроздан Караджов
Вносители на промените бяха членовете на правната комисия в парламента Данаил Кирилов от ГЕРБ и Христиан Митев от патриотите. "За" приемането на промените на второ четене гласуваха 94 народни представители, 51 бяха "против", 8 се въздържаха.
Припомняме, че с поправки от 2016 г. беше решено, че самото изграждане на оградното съоръжение по границата с Турция също ще става без търг. Според внесените сега промени задължителните процедури по Закона за обществените поръчки (ЗОП) няма да важат не само за дейностите по изграждането на оградата по българската граница, но и поддържането ѝ.
В досега действащото законодателство Законът за обществените поръчки не се прилагаше за договори за услуги, доставки или строителство, свързани с изграждане на инженерни съоръжения от възпрепятстващ тип с цел опазване на държавната граница.
Още: "Съдружници по неволя сме": Киселова отговори на Йотова за подкрепата от Пеевски
Още: Пеевски: Системата на МВР има нужда от своето ново начало
По време на дебатите от БСП и ДПС обявиха, че няма да подкрепят предложението. Според опозицията това ще доведе до корупционни практики и увеличаване на трафика на хора.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Кабинет ще има, докато каже Пеевски": Йотова за кабинета и сблъсъците за еврото
"С промените в Закона за обществените поръчки се цели да се облекчи поддържането и възстановяването на възпрепятстващото съоръжение, което е определено за стратегически обект и неговата експлоатация е част от системата за опазване и охрана на държавната граница", обясни председателят на правната комисия в парламента и един от вносителите на законопроекта Данаил Кирилов от ГЕРБ.
"Целта е да се даде възможност за най-бърза реакция. Когато имаме пробив, нямаме гаранционна отговорност, така че не можем да ангажираме предходния изпълнител да поправя щетите", каза той.