Служебният кабинет одобри Закон за изменение и допълнение на Закона за държавните резерви и военновременните запаси. С поправките в законопроекта се закрива Държавно предприятие „Държавна петролна компания“ (ДП ДПК).
Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст
Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат
Направените до момента анализи сочат, че след създаването на ДПК не са използвани ефективно всички механизми за развитие на експертния и икономическия потенциал на дружеството, които да го направят конкурентно на пазара на горива в България, констатират от Министерски съвет.
От анализите става ясно още, че плановете държавна компания да изгражда и оперира бензиностанции, са необосновани от икономическа гледна точка и не са в защита на държавния и обществения интерес.
През май 2022 г. правителството „Петков“ взе решение да закрие държавното предприятие, което бе основано по времето на управлението на ГЕРБ и Бойко Борисов. През август пък служебният кабинет, назначен от президента Румен Радев, заяви, че смята да „адаптира“ ДПК. Предприятието, което бе създадено със закон, трябваше да бъде ликвидирано с поправки, които обаче така и не бяха одобрени окончателно от парламента.
Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро
След като кабинетът на Кирил Петков закри ДПК, стана ясно, че държавно предприятие, създадено по силата на закон, не може да се закрива с постановление на Министерски съвет. Затова през лятото служебното правителство започна да търси вариант за решаване на проблема.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Божанков с намек за министри на "Ново начало": Росен Желязков е новия Пламен Орешарски
Още: "Строшеният F-16": Борисов и Радев се карат дефектни ли са самолетите (СНИМКИ)
Държавното дружество бе създадено по време на последното правителство "Борисов", като идеята беше да се направят 100 държавни бензиностанции. и там да се продават горива с минимална надценка, като така трябваше да се регулира пазарът.