Призив за честни избори: Всеки може да си "осинови" изборна секция

05 юни 2024, 09:38 часа • 1013 | прочитания

Всеки български гражданин може онлайн да си "осинови" секция, която да наблюдава и да попълни кратък въпросник.

Още: Наталия Киселова от Копривщица: Свободата не ни е дар (ВИДЕО)

Още: Удар за Борисов: Мария Габриел извън ръководството на ЕНП

Това разказа изборният експерт и член на Обществения съвет към Централната избирателна комисия (ЦИК) Стоил Цицелков. Той е и част от екипа на Обединението за честни избори - именно на сайта на инициативата ще бъде публикуван активен линк, където може да се случи въпросното "осиновяване".

"Все още не е направен одит на нито една технология на гласуване. Успокоително е, че други подводни камъни изглежда са решени и ще може, както е предвидено по Изборния кодекс, да гласуваме и с двете технологии", подчерта още Цицелков пред БНР. 

Преди дни изборният експерт бе гост в Студио Actualno, където коментира как проруски проекти в България дори не крият намесата си във вота (ВИДЕО).

Още: Живописният плаж „Болата“ с нов стопанин

Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст

По думите му слабите места в Изборния кодекс ще са проблем както у нас, така и в чужбина, а като съществен проблем отново се очертава слабата подготвеност на членовете на секционните комисии.

"Работата на СИК ще бъде удължена заради четирите урни и два избирателни списъка", уточни Цицелков. Той обаче не очаква забавяне в оповестяването на резултатите.

Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат

Още: Ставащото в пловдивската митница е за отвличане на вниманието: Николай Денков за скандала на седмицата

Има твърде много варианти за инвалидизиране на бюлетините, коментира Цицелков и напомни, че ЦИК е задала 30 варианта на недействителни бюлетини. Тенденцията е за намаляване на купения вот, но контролираният вот не намалява, подчерта той.

Още: Докажете, че изборите ще са честни: 13 важни въпроса към всички партии

Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро

Още: Божанков с намек за министри на "Ново начало": Росен Желязков е новия Пламен Орешарски

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Илиев
Ивайло Илиев Отговорен редактор
Новините днес