Проблемите в управляващата коалиция се показват - и не само заради Украйна

2220
Проблемите в управляващата коалиция се показват - и не само заради Украйна
Снимка: БГНЕС

Предварителното съгласуване между отделните министерства не работи както трябва и в Министерския съвет се стига до одобряване на редица документи на вносител с уточнение, че по тях тепърва ще се работи. Това констатира в. "Сега", на база последната към момента стенограма от заседание на правителството.

На последното правителствено заседание (днес, 2 март, има редовно заседание), по четири теми от дневния ред не е имало съгласие, като такова не се очертава и след изтъкването на аргументите в хода на заседанието. Сред горещите теми е новият стратегически план за развитието на земеделието и селските райони в периода 2021-2027 г. Премиерът Кирил Петков е похвалил земеделския министър Иван Иванов, че са се справили много добре и за пръв път се допуска такова високо национално финансиране, но това не е помогнало за гласуване на точката. От стенограмата става ясно, че земеделското министерство отказва да приложи ключов принцип при разпределянето на парите – изискването да се правят интегрирани териториални инвестиции на ниво райони на планиране, а не на ниво отделни общини. Според земеделският министър сдружението на общините не е съгласно с този принцип на планиране на средствата при общинските мерки и той бил изкуствено наложен. На този аргумент регионалният министър Гроздан Караджов, който управлява програмата за регионално развитие, е заявил, че няма начин България да не прилага интегрирани териториални инвестиции и ако отказва да го направи, ще загуби парите. Каквото и да реши Министерският съвет, този принцип ще остане, е заявил Караджов.

Стефан Янев отвърна на Петков: Аз не съм твой министър. Нито съм бил, нито ще бъда (ВИДЕО)

Аз не съм твой министър, нито съм бил, нито ще бъда. Аз съм министър на Република България, служа само на родината и ще продължа да го ...

Въпреки отказът на МРРБ да съгласува в цялост документа, Министерският съвет е одобрил пращането му в ЕК, защото и без това планът се бави.

На заседанието е възникнал разнобой по друга ключова промяна, залегнала и в коалиционното споразумение – прехвърлянето на процесуалното представителство на държавата по съдебни и арбитражни дела от финансовото към правосъдното министерство. Съответните промени в Гражданския процесуален кодекс бяха първо вкарани през задната врата в преходни и заключителни разпоредби на Закона за държавния бюджет, но след скандал отпаднаха и сега се гледат като отделен проект. Проектът е много спорен - заради наличието на много сериозен опит във финансовото министерство, заради риска от възникването на конфликт на правомощия с прехвърлянето към на правосъдното министерство, заради прекалено широките правомощия за упълномощяване от страна на министъра на правосъдието към засегнатите държавни органи сами да се представляват.

Неразбории има и между министерства, управлявани от една и съща партия. Министерство на здравеопазването и министерство на вътрешните работи не могат да се разберат кое ведомство да е водещо в работата по изграждане на бъдещата европейска агенция по наркотиците. От МВР настояват, че ЕК е разпределил това досие към здравното министерство, от МЗ твърдят, че правомощията са в ресора на вътрешния министър. Сега въпросът ще трябва да бъде решен от Кирил Петков, пред който ще има "лични разговори".

Партиите в коалицията и министрите не са успели да постигнат съгласие и по изготвени промени в закона за публичното предлагане на ценни книжа, като проектът изцяло е изтеглен от дневния ред. Премиерът Кирил Петков е обяснил лаконично, че точката пада заради необходимостта да се обсъди в коалиционния съвет. В същото време този проект е на сайта на финансовото министерство от декември месец, по него е проведено обществено обсъждане и е имало достатъчно време за изразяване на становища. Справка в обобщената информация показва, че към проекта е имало доста критики. Промените уреждат прилагането на няколко евродирективи, свързани с представянето на услуги за колективно финансиране на стартиращи и малки и средни предприятия, като има и становище на БНБ, че законът за публично предлагане на ценни книжа не е мястото за уреждане на тези въпроси и те следва да се регламентират в отделен нормативен акт.

Мнение от управляващите: Протестите ни се отразиха отрезвително

Протестите ни се отразиха по-скоро отрезвително, защото днешният протест е продължение на това, което и ние толкова дълго време се опит...

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ПОЛИТИКА:

Назначиха нов заместник-министър на иновациите и растежа

Геновева Петрова: Очаква се интересна кампания, но със същите резултати

Росица Матева: Не очаквам хаос на изборите

Главчев: До 15 май изплащаме на земеделците парите по украинската помощ

ПП-ДБ внася искане за освобождаването на Росен Желязков

Румен Радев: Депутатите да проверят защо капацитетът по договора с "Боташ" остава неизползван

Без пенсия за репресирани: Комисия в парламента отхвърли идеята на ГЕРБ и ДПС

Асен Василев не е получавал призовка за разпит (ВИДЕО)

Петър Витанов обяви, че няма да се кандидатира за евродепутат

"Министерството не е хан": Асен Василев отрече да се е срещал с обвинените в контрабанда

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Политика