Радев даде зелена светлина на промените за конфискацията

02 януари 2019, 21:00 часа • 4080 | прочитания

Промените в Закона за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество (ЗПКОНПИ), с които гражданската конфискация изрично беше „развързана“ от развитието на наказателния процес, излизат утре в извънреден брой на Държавен вестник, след като президентът Румен Радев е подписал указ за обнародването им. Това съобщи lex.bg. 

Още: Наталия Киселова от Копривщица: Свободата не ни е дар (ВИДЕО)

Още: Удар за Борисов: Мария Габриел извън ръководството на ЕНП

Депутатите окончателно приеха на второ четене на 20 декември промените, според които прекратяването на наказателно производство и признаването на невинност няма да бъдат пречка за отнемане на незаконно придобито имущество. Така прекратено наказателно производство или влизане в сила на присъда, с която подсъдимият е признат за невинен, няма да спират гражданската конфискация.

Oт тогава се чакаше дали президентът Румен Радев ще наложи вето и ще ги върне за ново обсъждане.

На 28 декември обаче държавният глава е подписал указа за обнародването им.

Още: Живописният плаж „Болата“ с нов стопанин

Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст

Измененията в ЗПКОНПИ са само от два параграфа. С първия в закона се записва: „Не съставляват законова пречка за съществуването и надлежното упражняване правото на иск за отнемане на незаконно придобитото имущество в полза на държавата прекратяването на наказателното производство или влизането в сила на присъда, с която подсъдимият е признат за невинен за престъпления, посочени в разпоредбата на чл. 108, ал. 1 от закона.“

Регламентира се и че това правило важи и за неприключилите проверки и производства пред съда по отменения ЗОПДНПИ.

След произнасянето на тълкувателното решение няколко дела бяха прекратени от съдилищата, тъй като наказателните производства срещу хората, чието имущество държавата иска да отнеме, са или прекратени, или завършили с оправдателна присъда.

Най-емблематичният случай е с Христо Бисеров от когото антикорупционната комисия иска да отнеме имущество за близо 2 млн. лв. Позовавайки се на тълкувателното решение, Софийският градски съд прекрати делото за конфискация. Определението му обаче не е окончателно и беше обжалвано от комисията. Справка в деловодната система на Софийския апелативен съд показва, че по жалбата още не е образувано дело, а когато той се произнесе, вече ще е влязла в сила новата разпоредба в закона, която обявява, че оправдателната присъда не е процесуална пречка пред иска за отнемане на имуществото.

Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро

Още: Божанков с намек за министри на "Ново начало": Росен Желязков е новия Пламен Орешарски

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Райко Павлов
Райко Павлов Отговорен редактор
Новините днес