Дни след като депутатът от "Има такъв народ" Тошко Йорданов предизвика бурна реакция с изказване срещу младите лекари, правителството даде заявка за законодателни действия в тяхна защита. "Да, разбира се, че до края на месеца трябва да бъдат приети такива законодателни промени, които да гарантират достойното заплащане в сектора." Това заяви вицепремиерът Атанас Зафиров по време на блицконтрол в парламента в отговор на въпрос от Асен Василев от "Продължаваме промяната – Демократична България".
Изказването на Зафиров идва на фона на все по-острия дебат около условията на труд за младите медици, след като Йорданов ги обвини в прекомерни претенции и обяви, че ако не искат да работят в България, "ще бъдем принудени да вкараме специалисти от други държави, които ще работят за 500 долара щастливи". Още: Библиотекарите към Тошко Йорданов: Насилствено ни вдигате заплатите с 1%, ще протестираме да ни ги намалите!
Скандалът
Скандалното му изявление предизвика остра реакция от страна на млади лекари, пациентски организации и опозицията. От "Продължаваме промяната" определиха позицията на Йорданов като "абсолютно неприемлива" и настояха здравният министър и партньорите от управляващата коалиция да се разграничат от думите му, чуха се призиви и за оставка.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов пък изненада с изказването си, че "когато всички започнат да почиват в България, от техните такси ще се получат заплати за всички." "Ще дойде ред и на лекарите", увери той. По-рано днес (4 юли) лидерът на ИТН Слави Трифонов поднесе извинение от негово име.
Днес вицепремиерът Зафиров заяви, че правителството има ясното намерение да участва активно в диалога по темата. "Въпросът на Василев е изключително актуален и чувствителен", посочи той. Още: "Изказването ми беше твърде емоционално": Тошко Йорданов отново се извини на медиците
Междувременно от Асоциацията на студентите медици в София настояха за конкретни гаранции. Председателят ѝ Кристиян Райчев предложи в Закона за лечебните заведения да се запише, че основната месечна заплата на лекар или магистър-фармацевт без специалност не може да бъде под 150% от средната брутна работна заплата в страната за последните 12 месеца.