Ако служебното правителство не предприеме адекватни действия срещу повишаването на цените на тока – оставка! Така казват от ВМРО.
Още: Гуцанов каза колко възрастни хора са изведени от домове
Още: Кандидат за президент: Николай Денков отговори за себе си
Протестно шествие от над 50 автомобила, организирано от ВМРО, преминава през Варна. То е срещу спекулативно високите цени на електроенергията. От ВМРО – Варна смятат, че служебното правителство не предприемат мерки в подкрепа на хората, а за подкрепа на бизнеса са заговорили едва сега, когато наближават избори. Войводите са категорични, че КЕВР не само, че не регулира ситуацията, а подпомага монополите.
Общинският съветник от ВМРО във Варненския общински съвет Венцислав Сивов, коментира, че Организацията винаги е защитавала интересите на хората. Във ВМРО в морската столица са постъпили сигнали от малкия и среден бизнес, на които сметките за ток са скочили с от 300 до 500 лева.
ВМРО в Русе също проведе пореден протест срещу високите цени. С автошествие по улиците на дунавския град участниците изразиха своето несъгласие с поскъпването на тока, спекулативния скок на горивата и на стоките от първа необходимост. Те настояват за контрол от страна на държавата, тъй като високите цени удрят както по бизнеса, така и по обикновените българи.
Още: Извинявайте: От гласуване с телефон до убит от Израел българин в Газа - говори външният министър
Още: Ивайло Мирчев: Антикорупционната комисия действа като ОПГ под политическа маска
Тежка зима очаква бизнеса, ако не бъдат взети мерки, и тези повишения на тока, които КЕВР иска от Нова година, също ще бъдат пагубни - те пък за физическите лица. Тогава абсолютно всяко домакинство, което не го е усетило през цената на бизнеса, ще го усети по битовата сметка за ток. Настояваме за контрол на държавата върху повишението на цените. Има едно усещане за спекула в стоките от първа необходимост, при тока също смятаме, че държавата не си е на мястото, за да контролира цените. Искаме действия, а ако няма адекватни такива – от служебното правителство да си подават оставките, каза областният координатор на ВМРО-Русе Траян Тотев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Терзиев покани всички партии в СОС да обсъдят бюджета на София
Още: "Не разпространявайте спекулации": Желязков с призив към търговските вериги
Заместник-председателят на ВМРО Искрен Веселинов коментира, че е редно да се забави т.нар. „зелена сделка“, която създава проблеми в енергетиката. Ние не сме роби на някаква зелена утопия. Всички тези неща, които се написаха в началото на Европейската комисия, за да зарадват „зелените“, трябва да бъдат преразгледани, категоричен е Веселинов.
Припомняме какви са исканията на ВМРО :
1. Спешни мерки срещу спекулата на енергийната борса и активна роля на държавните енергийни дружества за преодоляване на дефицита.
Още: Каракачанов: България да възстанови по-твърдия тон към Северна Македония
Още: Асен Василев: Увеличението на тока няма общо с еврозоната, но влияе на инфлацията
2. Разпускане на КЕВР, която допусна това спекулативно повишаване на цените.
3. Мораториум върху износа на ток от частни фирми, за които всички знаем, че свързани и с видни политически фигури и партийни централи, до овладяване ръста на цените.
4. Активни действия в Брюксел за предоговаряне на „Зелената сделка“, която ни обрича на скъп ток и за спасяване на българската топлоенергетика.
5. Правителството незабавно да рестартира преговорите със стратегически инвеститори за изграждането на АЕЦ „Белене“.