Депутатите приеха окончателно на второ четене промените в Изборния кодекс, които предвиждат възстановяването на стария праг при преференциите
Още: Наталия Киселова от Копривщица: Свободата не ни е дар (ВИДЕО)
Още: Удар за Борисов: Мария Габриел извън ръководството на ЕНП
Така отново заработват старите правила – 7% праг на парламентарните и местните избори и 5% на изборите за депутати в Европейския парламент.
Решението дойде, след като вече бяха приети изменения в изборното законодателство на 14 февруари 2019 г. и след общественото недоволство.
Според тогава гласуваните текстове избраният преференциално кандидат за евроизборите трябваше да получи действителни гласове не по-малко от националната избирателна квота, а на парламентарните - не по-малко от регионалната.
Още: Живописният плаж „Болата“ с нов стопанин
Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст
Същото се отнасяше и за местните избори, когато избраният кандидат трябваше да получи не по-малко от общинската избирателна квота.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат
Депутатите отхвърлиха предложението между двете четения на промените в изборното законодателство на Христиан Митев от НФСБ за праг на преференцията на местен вот от 20%.
Народното събрание отхвърли и предложенията на ДПС да отпадне принципът за уседналост.
Остава без промяна и машинното гласуване – в 3000 секции на европейските избори и 6000 на местните. От догодина пък страната ни поема път към цялостно въвеждане на машинния вот.
Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро
Още: Божанков с намек за министри на "Ново начало": Росен Желязков е новия Пламен Орешарски
"Смятаме, че прагът на преференциите за местни избори от 20% е по-адекватен от предложения 7-процентов." Това каза народният представител от НФСБ Христиан Митев по време на дебата.
Според него той ще гарантира по-качествен състав на общинските съвети. Митев обърна внимание, че досега в местни избори особено в по-малки общини е било възможно със стотина гласа да се пренареди цялата кандидатска листа.
По думите му по този начин се създават възможности за корпоративен, контролиран вот и за купуване на гласове.