Временната комисия за изработване на проект за Правилник за организацията и дейността на Народното събрание проведе първото си заседание по същество. До тогава депутатите работят по правилника на 47-ото Народно събрание. Разбира се, решеното от комисията не е окончателно. Новият правилник трябва да мине и през пленарна зала.
Още: Спортният министър се сдоби с нов заместник: Кой е той? (СНИМКА)
Какво одобри комисията?
ГЕРБ-СДС предложиха по принцип заседанията на Комисията за контрол над службите да бъдат открити, като предложението им срещна подкрепата на Временната комисия по правилника.
Веднъж месечно шефовете на службите за сигурност ще бъдат изслушвани на Председателския съвет на парламента. Предложението дойде от "Демократична България", като според Надежда Йорданова изслушванията им в ресорните комисии не са достатъчни. Комисията по правилника одобри още Комисията по конституционни въпроси да бъде на паритетен принцип.
Още: Жега във влака: Караджов вдигна "жълт картон" на БДЖ и заплаши с уволнения
Още: Председателят на БСП говори като Пеевски за бъдещето на правителството (ВИДЕО)
Кои предложения не срещнаха подкрепата на комисията за правилника?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Бутнат полицай и какво каза Аспарух: Пореден протест срещу еврото (СНИМКИ)
Още: Сачева обясни защо Борисов отсъства от гласуването на вота на недоверие (ВИДЕО)
"Продължаваме промяната" поискаха независимите народни представители да могат да участват в работата на парламентарните комисии, но предложението им не срещна подкрепа. Противопоставиха им се от ГЕРБ - СДС с аргумента, че така ще се насърчава партийното номадство. Остана да действа старата разпоредба на правилника, в която народните представители, които не членуват в парламентарна група, нямат право да са в комисии.
ОЩЕ: "Възраждане" иска, ако депутати питат и не отговаряш, да те гонят от зала
"Възраждане" направиха нестандартно предложение за Правилника за организацията и дейността на Народното събрание и поискаха да се приеме текст, който да даде възможност да се задават въпроси на изслушвания, а в случаите, в които гостите откажат, да се наложи да напуснат пленарна зала.
Още: Ивелин Михайлов: Кабинетът не е на Борисов, а на Пеевски
Още: След вота на недоверие: Пеевски заговори за пълен мандат на кабинета (ВИДЕО)
От БСП поискаха да се ограничи злоупотребата с процедурите по начина на водене. Идеята е процедурата да не се дава повече на един човек от парламентарна група след изказване. Разглеждането на предложенията им беше отложено за по-късно.
ОЩЕ: Само в закусвалнята не бяхме насрочвали заседание