Сочната агнешка дроб сарма в гювеч съчетава древния чар на бавното готвене в пръстен съд с опияняващите аромати на пролетните подправки. Как правилната температура, добре подготвените дреболии и класическата заливка превръщат познатото ястие в запомнящ се празник за вкусовите рецептори?
Най-вкусната агнешка дроб сарма за Гергьовден
Готвене в гювеч
Гювечът е изработен от порест материал, който поема част от влагата и постепенно я освобождава, създавайки естествена парна баня. Това равномерно циркулиране на топлина и влага позволява на ориза да набъбне, без да се разкашква, а на агнешките дреболии да омекнат, запазвайки своя богат вкус. Освен това капакът задържа ароматите вътре, така че свежите билки и подправки проникват дълбоко във всяко зърно. Методът е устойчив и енергоспестяващ, защото поддържа стабилна температура около 170 °C, което предотвратява пресушаване на ориза и месото.
Как да приготвим най-вкусната агнешка дроб сарма?
Необходими продукти
- 700 г агнешки черен дроб
- 300 г бял дроб и сърце
- 250 г кръглозърнест ориз
- 2 връзки пресен лук
- 1 среден морков, ситно нарязан
- 30 г краве масло + 2 с. л. олио
- 1 ч. л. сладък червен пипер
- ½ ч. л. смлян черен пипер
- 1 ч. л. морска сол (или според вкуса)
- 1 с. л. сух джоджен, шепа пресен магданоз и мента
За заливката:
- 3 яйца
- 400 г пълномаслено кисело мляко
- 1 с. л. брашно
- щипка сода бикарбонат
Ще ви е трудно да спрете да ядете тази агнешка дроб сарма
Класическият комплект дреболии дава идеално съотношение между протеин и колаген, а кръглозърнестият ориз абсорбира обилния бульон, без да се разпуква.
Подготовка на дреболиите
Измийте черния и белия дроб, сърцето и ги покрийте със студена вода. Добавете една чаена лъжичка сол и оставете да къкрят 25 мин, като отпенвате. Тази предварителна термична обработка отстранява излишната горчивина и осигурява ароматен бульон за ориза. След като изстинат, нарежете дреболиите на дребни кубчета – колкото по‑еднакви, толкова по‑равномерно ще се готвят.
Оризът и зеленчуците
Докато дреболиите се варят, разтопете маслото с олиото в дълбок тиган. Запържете нарязания морков и пресния лук до прозрачност, добавете ориза и бъркайте две минути, за да се покрие с мазнина. Върнете нарязаните дреболии, овкусете с червения пипер и половината сух джоджен. Сипете три чаши от прецедения бульон, намалете огъня и оставете сместа да къкри 8–10 мин – оризът трябва да е полуготов, защото ще довърши в гювеча.
Агнешка дроб сарма - стара бабина рецепта
Подреждане в гювеча
Намокрете гювеча със студена вода, за да предотвратите напукване, и поставете оризовата смес. Поръсете останалия джоджен, магданоз и мента за свежест. Ако бульонът не покрива ориза с един пръст, долейте гореща вода. Захлупете и сложете съда в студена фурна – така глината се загрява постепенно и не се стресира.
Време и температура
Печете на 180 °C първите 30 минути, след това намалете на 170 °C и оставете още час и десет минути. Бавното покачване на температурата позволява на гювеча да натрупа топлина, да задържи парата и да омекоти дреболиите до съвършенство. Проверете нивото на течността на половината време – при нужда добавете половин чаша бульон, за да остане оризът сочен.
Заливка за златна коричка
Разбийте яйцата с щипка сол, добавете брашното, а после киселото мляко. Накрая сложете содата – тя ще надигне заливката и ще я направи пухкава. Извадете гювеча, махнете капака и разпределете сместа равномерно. Върнете без капак за още 12–15 мин, докато повърхността стане златиста и леко напукана.
Знаете ли как се прави дроб сарма по турски?
Сервиране и съхранение
Оставете дроб сармата да отпочине 10 мин – така оризът поема остатъчната влага, а порциите се режат чисто. Поднесете с таратор или айрян и зелена салата с копър; млечната киселина балансира богатия дреболиен вкус. Остатъците се запазват в хладилник до 3 дни или се замразяват порционно за два месеца. При затопляне добавете супена лъжица бульон, за да върнете сочността.
Как да имаме най-вкусната традиционна дроб сарма
Приготвянето на агнешка дроб сарма в гювеч е бавен, но благодарен процес, който превръща скромни продукти в ароматна, питателна и дълбоко утешителна запеканка. Глиненият съд, правилната подготовка на дреболиите и пухкавата заливка правят ястието не само празнично, но и подходящо за всеки уикенд, в който ви се хапва нещо вкусно.