София се превърна в световен център за защита на авторските права (ВИДЕО)

28 май 2025, 14:55 часа • 1679 | прочитания

На 28 май София се превърна в световен център за защита на творческите права. Столицата стана домакин на едно от най-престижните международни събития в сферата на интелектуалната собственост - Общото събрание на Международната конфедерация на авторите и композиторитe (CISAC). 

Домакин на събитието бе Сдружението на композитори, автори и музикални издатели за управление на авторски права МУЗИКАУТОР и постави за пръв път страната ни в центъра на глобалния дебат за защитата на творците. 

CISAC е най-голямата световна мрежа в творческия сектор, която обединява над 220 организации за колективно управление на права, представляващи над 5 милиона автори от целия свят.

За първи път Международната конфедерация на авторите и композиторите организира своето общо събрание в страна от Балканите, а сред официалните говорители бяха генералният директор на CISAC Гади Орон и председателя на Управителния съвет на МУЗИКАУТОР Ясен Козев. 

Основния фокус на събитието бе въздействието на изкуствения интелект върху творческия труд, необходимостта от адекватна правна защита и справедливо възнаграждение за авторите, както и глобални политики и технологични решения за защита на правата. 

По отношение на защитата на авторските права в България, създателят на АBBA и президент на CISAC Бьорн Улвеус не пропусна да отбележи: „Това е моментът правителството да поеме водеща роля в законодателните реформи – чрез приемане на справедливи тарифи за излъчване, възнаграждение за аудиовизуалните творци при дигитално препредаване и ефективна система за компенсации от частно копиране.“

„МУЗИКАУТОР и ФИЛМАУТОР са малки дружества – но функционират ефективно. Те са част от кръвоносната система на мрежата на CISAC – и ние сме ангажирани да ги подкрепяме, включително и в усилията им за реформа на правната рамка в страната“, отчете усилията на българските организации за колективно управление на права генералният директор на CISAC Гади Орон.

Потвърждение за високото ниво на доверие към българското дружество, на база усилията и постигнатите резултати, въпреки сложната среда за развитие на авторските права в България, Орон подчерта:

Все по-разрастващата се употреба на генеративен изкуствен интелект за сметка на авторското съдържание и когато технологичният сектор оказва натиск, дружествата на авторите по света трябва да бъдат още по-силни и обединени в застъпничеството – за прозрачност и уважение към авторското право.

На 29 май ще се състои и специален ден, посветен на ролята на творците в оформянето на авторското право, а участие ще вземат водещи творци от цял свят, които ще дискутират гласа на авторите в ерата на изкуствения интелект, въпросите на креативността, правата и отговорностите, както и възможностите за международен обмен и мрежа на солидарност. 

Как протече събитието и какво предстои за България в контекста на защитата на артистите и интелектуалният труд - вижте в репортажа. 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Александра Йошева
Александра Йошева Отговорен редактор
Новините днес