Олимпийски надежди от Русе впечатляват на младежки спортен форум

2660
Снимка: Община Русе

От 9 до 11 юни курортен комплекс „Албена“ бе домакин на XII Младежки олимпийски фестивал на БОК под мотото „Да открием олимпийските надежди на България“.

Целта на фестивала е да допринесе за популяризирането на основните идеали, принципи и ценности на олимпийското движение сред младото поколение, както и да даде възможност за изява на младите спортни таланти в различни спортове.

Близо 500 младежи се състезаваха в 7 вида спорт: лека атлетика, футбол, баскетбол 3х3, тенис на маса, плажен волейбол, плуване и плажна борба. За трета поредна година форумът е международен, като това лято отново се включиха представители на Румъния и Северна Македония.

Русенската група участва с 38 спортисти и завоюва 4 златни, 4 сребърни и 4 бронзови медала в спортовете: лека атлетика при юноши младша възраст и девойки старша възраст; баскетбол 3Х3 – юноши и девойки; плажна борба – юноши тежка категория; плажен волейбол – момчета и момичета; плуване –юноши и футбол – момчета.

Атлетката на СЛАК „Дунав“ Ива Чиликова, която е републикански шампион на 1500 м за 2018 г. заслужи златния медал сред конкуренцията на девойките старша възраст в лекоатлетическата дисциплина. Сребърен медал спечели борецът на „Юнак-Локомотив“ - Русе Теодор Трифонов в категория над 80 кг в плажната борба при юношите. Баскетболистите на „Дунав 2016“ заеха третото място след оспорвани мачове и силна отборна игра. Най-много медали завоюваха младите плувци на КПС „Ирис“ Русе с треньор Павел Тодоров, които впечатлиха в конкуренцията на силните клубове от Варна и Бургас. Михаил Данев спечели златния медал в дисциплина 100 м бътерфлай. В дисциплина 100 м бруст трето място с еднакво време заеха – Тони Анастасов и Камен Ангелов. В гърба на 100 м сребърният медал спечели Иван Христов, а бронза бе за друг млад плувец от Русе – Любослав Ангелов. Хегемонията на русенските плувци, продължи със златните и сребърните медали - съответно на 100 м свободен стил – Илиян Илиев и Михаил Данев и на 100 м съчетано плуване – Илиян Илиев и Камен Ангелов. Футболистите и волейболистите от Русе изиграха няколко силни мача в групите си и малко не им достигна за почетната стълбичка.