Случаят с изтеклите в четвъртък пароли на държавни електронни пощи не е кибератака.
Още: Вземете Huawei Watch 5 с до 300 лв. отстъпка от А1 и Extra SIM без такса за първите 6 месеца
Това коментира експертът по информационна сигурност Любомир Тулев. Той посочи, че казусът няма връзка с НАП, откъдето през 2019-а година изтекоха данните на повече от 6 милиона българи.
"Пуснат е един масив, колекция от пароли, които са изтичали по принцип през годините, тоест това не е нещо ново. Има 6.2 млн. уникални реда – потребителско име и парола. Някой сега си е направил труда да компилира изтекли данни през годините, но сред тях има около 1 млн. действащи имейли и пароли", обясни експертът.
Още: Изкуственият интелект е тук: Какво значи това за сигурността ни в мрежата? (ВИДЕО)
Още: Премиум план от Yettel в комплект с топ смартфони на цена от 99 лв. на месец
Още: Лятна селекция 5G смартфони с 0% лихва на лизинг от А1
Тулев посъветва да не използваме служебните си пощи за регистрация в недоверени сайтове, както и да защитим имейлите си и да използваме различни пароли.
"Добра практика е смяна на парола и неизползването на нашата служебна поща за регистрация в торент сайтове, пазаруване и т.н. Дори може да си създадете пощенска кутия само за такива цели, в която нямате нищо ценно и служи за регистрация в подобни сайтове, които някой ден биха били хакнати, но това да не ви засегне", казва още Тулев пред Euronews Bulgaria. Той посъветва още да използваме двуфакторна верификация, за да имат нашите данни по-високо ниво на защита.
Още: Решенията за киберсигурност стават достъпни за малкия и средния бизнес
Още: В свят като на Nexo: Криптовалута, криптобанка, блокчейн - що е то? (ВИДЕО)
"За хакерите са много важни потребителското име и парола, тоест креденшълите, защото е много вероятно те да са активни за някъде другаде – примерно за корпоративната среда, а тогава вече може да се достъп до изключително ценна информация", посочи киберекспертът.
Още: Нова лятна оферта от А1 - Apple Watch с 0% лихва и Extra SIM без такса за първите 6 месеца
"Това е целта на хакерите – да събират подобна информация, след това я продават. В тъмния интернет цената на пробити наскоро креденшъли може да достигне 10 000 долара", каза още той.
Още: Експерт: С войната в Украйна се отвори кутията на Пандора във виртуалния свят