Американският IT гигант Гугъл обяви експерименталното извеждане в стратосферата на големи надуваеми балони, които могат да осъществят интернет връзка към зони с труден достъп.
Още: Премиум план от Yettel в комплект с топ смартфони на цена от 99 лв. на месец
Още: Лятна селекция 5G смартфони с 0% лихва на лизинг от А1
В Нова Зеландия, в района на Кентърбери (източното крайбрежие), са издигнати тридесет балона и връзката, която те ще осъществят, ще бъде тествана от петдесет доброволци на земята благодарение на антена, инсталирана на покрива на дома им.
"Две трети от световното население все още нямат бърз и евтин достъп и в тази област има доста път да се измине", се казва в комюнике на американската компания, цитирано от АФП.
Проектът "Луун"- съкращение от "balloon" на английски - дума, означаваща също "луд, откачен" - предлага да се използват флотилии от балони, реещи се в стратосферата, за да се даде достъп до интернет в зоните над които прелитат.
Още: Решенията за киберсигурност стават достъпни за малкия и средния бизнес
Ние правим едва първите стъпки в проекта, но вече сме замислили система, която използва балони, носени от вятъра на височини два пъти по-големи от тези на търговските полети, за да осигурят достъп до интернет със скорости, сравними и дори по-големи от тези на сегашните 3G мрежи, обяснява компанията.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Нова лятна оферта от А1 - Apple Watch с 0% лихва и Extra SIM без такса за първите 6 месеца
Идеята може да се стори чудновата, но тя почива на солидни научни основи, аргументира се Гугъл, която е използвала сътрудничеството на новозеландски оператор, за да осигури локално интернет връзката.
Гугъл твърди също, че е разработила алгоритми и сложни информационни системи, така че всеки балон да се позиционира в желаната зона в необходимия момент.
След Нова Зеландия IT гигантът смята да разшири тестването в страни на същата географска ширина – като Южна Африка, Уругвай, Австралия и Чили.
Още: Месец на Apple във Vivacom с отстъпки до 400 лева
Още: Внимавайте с достъпа: Най-опасните разрешения на смартфон приложенията
Проектът "Луун" се разработва от специалния научно-изследователски център Гугъл Х Лаб във Маунтин Вю в Калифорния с ръководител съоснователя на Гугъл Сергей Брин. Лабораторията вече разработи проектът Гугъл Глас (очила, свързани с интернет) и модели коли без водач.