Мъри Гел-Ман, физик, който създава теорията за съществуването на кварките и спечели Нобелова награда за метода си за класифициране на частици, е починал на 89-годишна възраст, съобщава Калифорнийският технологичен институт (Caltech).
Още: Най-бързата мобилна мрежа в Европа е на А1 България според Ookla®
Още: Yettel дава старт на предварителните поръчки за Nothing Phone (3)
Считан за един от най-значимите физици на 20-ти век, американският учен теоретизира през 60-те години, че субатомните частици - протони и неутрони - са съставени от по-малки субединици, наречени кварки, припомня БГНЕС.
Експериментите по-късно потвърдиха съществуването на частиците, които продължават да бъдат обект на изследване от физици, включително тези от Големия адронен ускорител, най-мощния световен колайдер, който се намира в Европейския център за ядрени изследвания.
На фона на бум от изследвания през 1950-те и 1960-те години върху това, което съставлява материята, Гел-Ман измисля критерий за разпределяне на частици в групи от осем, основаващи се на характеристики като електрически заряд и спин.
Още: Лятна селекция смарттелевизори на лизинг от 8,50 лв. на месец от А1 през юли
Още: Япония с нов световен рекорд за най-бърз интернет, разпарчетоса предишния първенец
Той го нарича "осемкратния път", казват от Caltech и е удостоен с Нобеловата награда за физика от 1969 г. за иновацията.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Yettel вече приема предварителни поръчки за Samsung Galaxy Watch8 и Samsung Galaxy Watch8 Classic
Още: Три от „умните“ услуги на Yettel и Nula.bg бяха отличени на Годишните награди на b2b Media
Роден в Ню Йорк на 15 септември 1929 г., Гел-Ман бил насърчаван да изучава физиката от баща си и получил докторска степен по специалността от Масачузетския технологичен институт през 1951 г.
Преподава в Калифорнийския технологичен институт в Пасадена, Калифорния от 1955 г. до пенсионирането си през 1993 г.
„Д-р Гел-Ман имаше онази ясна визия и изключителна проницателност, която да му позволи да разглежда големите количества данни, постъпващи от експерименти и да ги осмисля“, пише в некролога, публикуван от университета.
Още: Vivacom с ново решение за бизнеса – иновативната телевизия EON BIZ Smart TV
Още: Samsung Galaxy Z Fold7 и Galaxy Z Flip7 вече могат да бъдат поръчани от Yettel
„Той откри нова парадигма във физиката на елементарните частици“.