Инженерите от „China Electronics Corporation“ и „Tianjin University“ създадоха чип, известен като „Мозъчен преводач“ („Brain Talker“), с устройство, за което се твърди, че е в състояние да чете дейността на човешките мозъчни вълни и ефективно да я превежда, за да позволи на потребителите да контролират компютъра.
Още: Yettel отличи проект за квантови изчисления и платформа за стартъпи на TUES Fest 2025
Още: Победителите в Transform IT Awards 2025: Умна поточна линия, AI оглед на щети и роботи
Технологията, известна като "компютърно-мозъчен интерфейс", или BCI, е теоретизирана в продължение на много десетилетия и е изложена в научнофантастични и техно-трилър книги и филми като „Дух в броня“ и „Робокоп“.
Сега китайски инженери и учени очевидно са предприели следващата стъпка и всъщност са създали работещо устройство BCI с дебюта на мозъчния преводач на Третия годишен световен интелектуален конгрес в Тиендзин миналия месец, информира Спутник.
Мин Донг, директор на Академията за медицинско инженерство и транснационална медицина към университета в Тянжин, обясни, че чипът работи чрез идентифициране на незначителна нервна информация, генерирана от мозъчната кора и чрез декодиране на тази информация, за да се даде възможност за комуникация между мозъка на потребителя и компютъра.
Още: Решението за покупка вече се случва основно онлайн
Още: Военна тайна: Страна от НАТО иска да купи украинската бойна информационна система "Делта" (ВИДЕО)
"Сигналите, предавани и обработвани от мозъка, са потопени във фонов шум. Този мозъчено-компютърен кодек чип има способността да различава малки невронни електрически сигнали и да декодира тяхната информация ефективно, което може значително да повиши скоростта и точността на мозъчно-компютърните интерфейси“, каза Мин в съобщение за пресата.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: "Амазон" в конкуренция с Мъск: Първите му сателити вече са в орбита (ВИДЕО)
Още: Новите технологии са, за да помагат, а не да ни заместят
"Мозъчният преводач прави BCI технологията по-обещаваща за обществени цели, тъй като чипът е по-преносим, удобен за поставяне и по-опростен", добави академикът, подчертавайки, че BCI "имат обещаващо бъдеще."
Ученият каза още, че инженерите в момента работят за повишаване на производителността на технологията на чипа за използване в области като медицината (като бъдеща помощ за хора, страдащи от двигателно-невронни заболявания) до образование, игри, забавления и др.
Китай притежава пълните права на интелектуална собственост върху технологията на чиповете „Мозъчен преводач“.
Още: Изкуствен свръхинтелект: Научна глупост или истинска заплаха за човечеството?
Още: Над 40% от договорите с бизнес клиенти на Yettel вече се сключват изцяло дигитално