Маргита Колчева, мениджър „Устойчиво развитие“ в Yettel, и Павел Дамянов от TrueDrivers.bg
Компании от Пловдив и района участваха в дискусия, посветена на устойчивото развитие и интегрирането на ESG принципите в бизнес операциите. Домакин на срещата беше Yettel, a събитието е част от поредицата на телекома за обмяна на опит и добри практики – ESG Connect. Третото издание се проведе в Пловдив и засегна ролята на частния сектор за насърчаване на устойчиви практики, както и предстоящото законодателство в областта. Целта на събитието бе да повиши осведомеността сред представителите на местния бизнес, като им помогне да идентифицират възможностите пред себе си за преход към по-устойчиво и отговорно управление.
Павел Дамянов от TrueDrivers.bg
В откриващата сесия бяха разгледани двете европейски директиви, които очертават новите изисквания към бизнесите – Директивата за отчитане на корпоративната устойчивост (CSRD) и Директивата за надлежна проверка на дружествата във връзка с устойчивостта (CSDDD). Макар първата директива все още да не е в дневния ред на по-малките предприятия – заради отлагането и фокуса върху големите фирми в първите години от действието ѝ, от прилагането на Директивата за надлежна проверка ще бъдат засегнати много повече дружества в ролята си на доставчици, независимо от размера им. Диалогът и сътрудничеството в цялата верига за снабдяване са от особено значение тук, за да могат компаниите по-добре да управляват климатичните и социалните рискове извън организациите си.
Още преди влизането в сила на законодателната рамка, като част от своята петгодишна стратегия за устойчиво развитие, Yettel започва да работи по разнообразни ESG теми не само със своите доставчици, но и с другите си заинтересовани страни. По време на събитието телекомът представи опита си по темата, заедно с научените уроци от първите два етапа за оценка на потенциалните рискове в своите вериги на доставки. Важен акцент бяха също инициативите за ангажиране на вътрешните аудитории – чрез обучения, предизвикателства и събития за служителите. Презентацията включваше още кампании за удължаване живота на електронните устройства и правилното им изхвърляне, насочени към потребителите. Подобна инициатива е „РЕЦИКЛАТОРЪТ на Yettel” – интерактивна инсталация, посветена на електронните отпадъци, която посети Пловдив през 2024 г. Тя продължава образователната си мисия и тази година – до 31 май е в Благоевград, а след това ще бъде и в Бургас.
Дискусията завърши с примери за успешни дигитални услуги в подкрепа на социалните, екологичните и управленческите принципи. Представители на True Drivers – компания за частни трансфери, направиха демонстрация на едно от автопарк решенията на Yettel за управление и мониторинг на служебни автомобили. Услугата предоставя детайлна справка за движението на превозните средства и подпомага работата на диспечерите при разпределението на курсовете. По този начин се оптимизират не само процесите и разходите, но и негативният отпечатък на компанията.
На финала, участниците в дискусията се обединиха около мнението, че устойчивото развитие вече се превръща в ключов фактор при избирането на бизнес партньори и доставчици. С тази поредица от събития Yettel се стреми да създава общности от различни компании, които подкрепят устойчивото развитие и споделят своя опит в помощ на онези, които тепърва прилагат принципите за устойчивост. Вече три години операторът е домакин на подобни срещи с фокус върху добавената стойност на колаборациите в ESG направленията.