Първи нападения от мечки за годината в Смолянско

17 март 2021, 10:22 часа 9715 прочитания 0 коментара

Групата за бързо реагиране към Регионалната инспекция по опазване на околната среда в Смолян провери първите  за годината сигнали за щети от кафява мечка в землището на девинското село Триград и смолянското Чокманово. 

Още: Кметът на Смолян забрани използването на питейна вода за поливане

Още: Пампорово Байк Фест 2025: Родопите отново се превърнаха в арена на най-мащабното планинско байк събитие в страната

При оглед  в местност „Краево“, землище на Триград, са открити две овце и една крава. По-късно през деня е проверен сигнал в село Чокманово, където е установено нападение над едно конче. И при двете констатирани щети, в близост до местата на нападение са открити  следи от защитения вид.

В понеделник е регистрирана още една щета, при която в местност „Мангърова барчина“, землище на доспатското село Змейца, собственичката на стадо от 42 овце констатира липсата на две от тях.  

За регистрираните щети РИОСВ – Смолян ще изготви предложение за обезщетение на собствениците.

Още: За пета поредна година "Родопи филм фест" събира почитателите на документалното кино

Още: 20 години и броим: Жители на родопско село сами си оправят улиците

През този период на годината, нападенията на мечки над селскостопански животни се дължат на липсата на хранителна база и загуба на тегло на екземплярите през зимата.

За недопускане на нападения от мечки над селскостопанско имущество, РИОСВ призовава стопаните да засилят превантивните мерки по опазване на животни и пчелини. Пашата трябва да се извършва с пастир и кучета, нощуването на животните да е в масивни стопански сгради, да има ограждане с електрически огради, шумови и светлинни отблъскващи средства.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес