5 милиона туристи са посетили България за първите седем месеца на годината, увеличението е над 7%.
Още: Най-важните новини за деня, 25 май 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 26 май 2025 г. (понеделник)
Приходите за първата половина от годината са с 13% повече в сравнение с миналата, обобщиха от туристическото министерство, цитирани от БНТ.
От черноморските курорти вече обобщават и резултатите от активния летен сезон. Проблемите бяха общи за цялото крайбрежие - чистотата, концесиите, шума и кадрите.
Курортите отчитат добър сезон, като подчертават, че той все още не е свършил. По южното крайбрежие ръстът спрямо миналата година е от 2.78 процента от май до август. „Макар и скромно, увеличението е факт", отбелязват от Регионалната туристическа камара.
Още: Главен комисар Захари Васков с високо отличие на 100-годишнината на Националната полиция
Още: Нетипични градушки от "суперклетката" в Ямболско - причините (СНИМКИ)
На север отчетеният ръст е по-голям. Атанас Карагеоргиев, хотелиер в „Светите Константин и Елена" прогнозира до 7 процента ръст, а в градските хотели при записванията дори за септември има увеличение спрямо миналата година от 15 на сто, отчита Павлин Косев, председател на Варненската асоциация на хотелиерите и ресторантьорите. Проблемът с кадрите остава един от най-сериозните, признават и двамата.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Снежна покривка на Витоша в края на май (СНИМКИ и ВИДЕО)
Още: "Изкуството може да намали агресията и да отскубне децата от отровните екрани"
"Там, където успяхме да решим въпроса, го решихме с помощта на студенти от Украйна. Няма алтернатива. Категорично, няма алтернатива. Нашите деца заминават, те са на Терминал 2", коментира Атанас Карагеоргиев, хотелиер.
Павлин Косев, председател на Варненската асоциация на хотелиерите и ресторантьорите допълва: "Все още не сме слезли до дъното, тепърва предстоят най-тежките ни моменти с персонала. Засега, специално с градските хотели по-добре се справяме, нямаме кой знае какъв проблем."
Във Варна и курортите картината е пъстра - записванията по интернет водят все повече екзотични гости от Южна Корея, Япония, Индия. Увеличение има при англичани, руснаци, гърци, чехи, поляци, македонци. Всеки гост е оставил средно 48 евро на вечер в града и 86 евро - в Златни пясъци, което от бранша преценяват като сравнително добра цена.
Още: Нашествие от марокански скакалци в Благоевградско
Още: Ремонтът на бул. "Стамболийски" навлиза в нов етап
"Можем да кажем, че лято 2017 не приключва. Повтарям - не приключва. Октомври месец за Варна специално със записвания имаме ръст над 10 процента спрямо миналата година", допълва Косев.
Подобрената инфраструктура и навлизането на нискотарифните авиокомпании постепенно приближават Варна към целта да стане град за туризъм през четирите сезона, казват още от бранша.
В момента в града се застъпват последните екскурзионни туристи и първите бизнес и конферентни гости. За разработването на възможностите браншът организира на 27 септември Черноморски туристически форум, а от 29 ноември кани на най-голямото туристическо изложение „Турекспо - дестинация Варна", където различните фирми в сектора ще могат да се договарят директно за следващия сезон.
40 576 туристи повече са посетили Южното Черноморие спрямо предходния летен сезон. В противовес на очакванията за грандиозни приходи, реализацията е повече от скромна, а и традиционно големите пазари отбелязаха спад, коментират от Туристическата Камара в Бургас.
"Една Русия, която за сезон 2017 е изпратила 285 000, а през 2016-а е изпратила 320 000 чуждестранни свои граждани. И това е един спад от 17.8%", коментира Иван Иванов - председател на Регионалната туристическа камара в Бургас.
Минимално увеличение в броя на туристите това лято отчитат и от частния сектор.
"Ръстът, който отчитаме - понеже си говорим помежду си - е от порядъка на 1 до 2, 2.5%, но ако ние не работим здраво, не преразгледаме собствената си политика по отношение на външните ни контрагенти, ако не направим така - в България действително ние, хотелиерите и държавата, да инвестираме в реклама, в подготовка на кадри - ще си останем на опашката. Всичко останало е приказки на пазара, аз поне съм реалист и от 35 години правя само туризъм", заявява Георги Мицов, управител на хотел.
Инвестиция в оборотните пазари, ред и спокойствие в курортите, подготвени кадри, които владеят чужди езици и облекчаване на визовата политика - това са основните пунктове, върху които трябва да се съсредоточи родния туризъм, споделят хотелиери.
"Има нови пазари, където нашите нови клиенти и контрагенти са затруднени - говоря за старите пазари като Русия, за нови пазари като Китай, Ирак, Иран. Това са дестинации, в които има вече сериозна средна класа. Също и Индия - ние тази година превъртаме доста групи от Индия - изключително сериозни контрагенти. Има вече средна класа, има вече достатъчно пари, тези хора имат необходимостта да опознаят света, само че когато ние налагаме затруднения във визовата политика и получаването на визи, това отблъсква нашия потребител и той отива в Гърция или Турция", казва още Мицов.
"Това, че една от най-оборотните нискотарифни авиокомпании отваря 10 постоянни дестинации от Бургас градове до Западна Европа, дава надежда за по-добри показатели в туризма догодина. Въпреки това трябва сериозно да поработим, за да достигнем показателите, които имаше Балкантурист", коментират от бранша.