ACTA е подписан под условие

01 февруари 2012, 09:56 часа 5772 прочитания

Споразумението ACTA е подписано под условие.

Още: Полицията вече не смогва с отнетите коли от пияни и дрогирани шофьори

Още: Хиляди сервитьори от Непал и Бангладеш, шофьори от Индия и още: Сезонните работници у нас - колко са, къде са и какво работят

"МС решава, че дава мандат на българския посланик в Япония да подпише под условие за последващата ратификация от българския парламент. Ако не бъде ратифицирано това споразумение, все едно, че няма подпис", каза пред бТВ министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков.

"Оттук нататък това, което следва, е нов законопроект. Пак аз като търговски министър трябва да подготвя проект на ратификация, в който можем да включим нашите резерви. По аналогия с прецеденти по ратифициране на международни споразумения, към които се присъединява България, в процеса на ратификацията могат да бъдат внесени резерви. Така че ако има неща, които в текстовете притесняват обществото, правителството, парламента, сега вече ще бъде моментът те да бъдат прецизирани", подчерта Трайков.

За процедурата на споразумението Трайков каза, че тя е такава, че преговорите започват от 2007 г. "Всички държави-членки тогава са дали мандат на комисията да преговаря по това международно споразумение. През 2008 г. България потвърждава своята позиция по време на предишното правителство. През 2010 г., тук може да слуша господин Калфин, ЕП приема резолюция, с която потвърждава съгласието си за тези текстове. Оттогава насам този текст стои на сайта на ЕП или на ЕК, да не объркам. И сега се подписва от всички държави-членки на ЕС. Не са подписали Германия, Словакия, Кипър и Холандия, защото не са приключили вътрешните си процедури. При нас са минали процедурите по подписването на принципния текст, но не са започнали процедурите по ратификацията", обясни Трайков.

Още: Почина съпругът на княгиня Мария Луиза Българска

Още: Плаж или планина? Времето утре - 2 юли 2025 г.

В същото време лидерът на СДС Мартин Димитров изтъкна, че за всеки файл, който не е с доказани авторски права, всеки от нас може да носи наказателна отговорност.

Според него АКТА нарушава свободата на словото, позволява да се влиза във всеки дом, да се проверява всеки компютър, каквото се случи с едно семейство за 5 кутии цигари без бандерол.

СДС вече за втори път води битка срещу Закона за електронните съобщения, добави синият лидер.

Той обясни, че текстовете на АКТА са такива, че за всяко едно нещо без автор в интернет, може да носи наказателна отговорност.

Още: Чистят тръба в тунел “Топли дол“, има промени в движението

Още: Причините, поради които деца попадат в приемни семейства: Проучване

Димитров даде пример с това, че ако разкрият, че вие сте публикували снимка, върху която нямате авторски права, споразумението АКТА разрешава да ви бъде спрян сайта.

Категоричен е, че по това споразумение е трябвало да има дебат, да се види колко фирми ще фалират, изгодно ли е за страната ни, а не да се подписва „на тъмно".

Един от европейските органи, който следи сигурността на личните данни са направили извод, че текстовете на АКТА дават възможност за изтичане на такива в пространството, допълни лидерът на СДС.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентин Стоев
Валентин Стоев Отговорен редактор
Новините днес