АЕЦ "Козлодуй" още не е на 100% защитена от дронове, ТЕЦ "Марица изток 2" - също

23 май 2025, 11:34 часа • 1870 | прочитания

АЕЦ „Козлодуй“, която е важен стратегически обект от значение за националната сигурност, ще може да е напълно защитена от дронове чак през есента на 2026 г. – шест години след сключването на договора с ДЗЗД "Дрон Дефенс" на стойност близо 7 млн. лв. с ДДС. Това става ясно от писмен отговор на министъра на енергетиката Жечо Станков от 22 май 2025 г.

Атомната електроцентрала разполага с „Проект на система за защита на АЕЦ „Козлодуй“ от въздушни заплахи“, разработен въз основа на „Концепция за създаване на способност за защита от въздушни заплахи“. В съответствие с този проект АЕЦ „Козлодуй“ има сключен договор за доставка, монтаж и въвеждане в експлоатация на система за защита от въздушни заплахи със срок за изпълнение до 22 октомври 2026 г., посочва министърът.

Още: АЕЦ "Козлодуй" получи дерогация - ще може да внася продукти от Русия

Снимка: АЕЦ "Козлодуй", БГНЕС

Заплахите за ключова инфраструктура: въпроси за АЕЦ „Козлодуй“ и ТЕЦ „Марица изток 2“

Въпросите към Жечо Станков са зададени от депутатите от ПП-ДБ Радослав Рибарски и Деница Симеонова, които отчитат, че през последните месеци са били регистрирани два сериозни инцидента, „които поставят под въпрос ефективността на мерките за защита на критичната инфраструктура в България от заплахи, свързани с безпилотни летателни средства“.

Те имат предвид случая от 7 февруари тази година, когато над летище София бе засечен неидентифициран дрон, нарушил въздушното пространство на аерогарата и предизвикал забавяне на полети. Според информация на Министерството на транспорта дронът е бил с маса около 30 кг и е изисквал специални умения за управление, като е позволявал дистанционно управление на голямо разстояние.

Още: Дрон шпионин ли е прелетял над летище "София"? Анализ на експерт за видовете дронове и как могат да се използват

Другият цитиран случай е от 18 юни 2024 г., когато 23-годишен мъж с украински документи бе задържан от охраната на ТЕЦ „Марица изток 2“ при опит да проникне в обекта. При извършен обиск у него са открити дронове, мобилни телефони, фотоапарати, множество SIM карти и карти памет.

Още: Постоянен арест за украинския гражданин, шпионирал в ТЕЦ „Марица-изток 2“

Заради това депутатите питат дали АЕЦ „Козлодуй“ и ТЕЦ „Марица изток 2“ разполагат със система за откриване, идентифициране и неутрализиране на дронове. Искат да знаят също дали са извършвани учения или симулации с цел проверка на готовността на службите за реагиране при инциденти, свързани с безпилотни летателни средства, в районите на АЕц-а и на ТЕЦ-а. Планира ли се закупуване или внедряване на допълнителни технологии в АЕЦ „Козлодуй“ и ТЕЦ „Марица изток 2“ за защита от дронове в бъдеще, е друг от въпросите.

Що се отнася до АЕЦ "Козлодуй", министърът не предоставя друга информация освен гореспоменатата. За ТЕЦ-а той казва, че е стартирана обществена поръчка с предмет „Защита от Безпилотни летателни апарати на обект от критичната инфраструктура „ТЕЦ Марица изток 2“ ЕАД, посредством RF наблюдение и внедряване на софтуерни решения с възможност за противодействие“. Към настоящия момент тя се намира под задължителен контрол за законосъобразност по Закона за обществените поръчки (ЗОП). Става въпрос за задължителния контрол на процедури по ЗОП на стойност над 5 000 000 лева.

Снимка: ТЕЦ "Марица изток 2", БГНЕС

Още: Руслан Трад: Руски хакери са пробили системата на българска ВЕЦ

Станков уверява, че ведомството му и Български енергиен холдинг следят „с особено внимание всяка информация“, свързана със сигурността и предотвратяването на заплахи от различно естество в обектите от сектор Енергетика.

Договорът за защита на АЕЦ "Козлодуй"

През ноември 2020 г. стана ясно, че два месеца по-рано е бил подписан договорът между АЕЦ "Козлодуй" и ДЗЗД "Дрон Дефенс" за защита на централата от въздушни заплахи. Той е на стойност 6 960 000 лева с ДДС: АЕЦ "Козлодуй" ще се защитава от въздушна заплаха срещу 7 млн. лв. (ВИДЕО).

Възлагането на поръчката е извършено чрез договаряне без публикуване на обявление. Причината, посочена в документацията, е че ДЗЗД "Дрон Дефенс" притежава лицензия върху полезен модел с предмет "Система за въздушна защита на стратегически обекти посредством радарно сканиране, оптично разпознаване и радио смущаване и заглушаване на безпилотни летателни апарати", регистриран в Патентното ведомство. Наличен е само един действащ патент на полезен модел, което обосновава неконкурентното възлагане.

Справка в Патентното ведомство за модела сочи, че "предимствата на системата за въздушна защита на стратегически обекти съгласно полезния модел се изразяват основно в следното: избягване на фалшиви аларми; избягване на негативни ефекти на смущаване; избягване на неоторизирано проникване в системата за въздушна защита на стратегически обекти". Притежател на патента и изобретател е Костадин Байчев. Датата на заявяване във ведомството е 15 януари 2019 г.

Още: Асен Василев: По-изгодно е да се построят другите два блока в АЕЦ "Козлодуй"

С помощта на радар, системата определя местоположението и проследява летящи обекти на разстояние до 5000 м. Две независими системи за сигнализация позволяват двуканално известяване в случай на неоторизирано навлизане на БЛС в защитена зона. Безпилотните летящи системи в радиус между 2000 и 5000 м се разпознават оптично, а когато приближат повече – радиочестотно, пише в сайта на "Дрон Дефенс".

На навлизащите неоторизирани дронове може да се противодейства по два начина - чрез блокиране на комуникацията за управление и поемане на контрол над безпилотен летателен апарат на разстояние до 2000 м (2.4 – 5.8 GHz) или чрез многоканално радио смущаване и заглушаване на комуникацията за управление и позициониране на безпилотен летателен апарат – минимално 5000 м.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес