България напусна две банки, доминирани от Русия

1755
България напусна две банки, доминирани от Русия
Снимка: БГНЕС

Народното събрание прие предложението на Министерски съвет България да напусне две банки, в които с най-голям капитал е Русия.

Правителството предлага на депутатите да приемат Закон за денонсиране на споразумението за Международната инвестиционна банка (МИБ) и Международната банка за икономическо сътрудничество (МБИС). Причината за бързането е, че скоро страната ни в едната банка ще остане единствен от ЕС съдружник, а в другата ще сме само с Унгария, защото всички останали страни членки на Европейския съюз приключват процедурата по оттегляне.

МИБ е със седалище в Будапеща, а нейни членове са България, Виетнам, Куба, Монголия, Унгария, Румъния, Русия, Словакия и Чехия. Уставният й капитал е 2 млрд. евро, а внесената част е 427,1 млн. евро. Русия е с най-голям дял – 47,21%, а България е с 9,88% (или внесени 42,2 млн. евро).

МБИС е със седалище в Москва, членове в нея са България, Чехия, Полша, Румъния, Словакия Монголия, Виетнам и Русия. Уставният й капитал е 400 млн. евро, а внесеният – 200 милиона. Русия е мажоритарен акционер в нея с 51,59%, а България – със 7,56% (или 15,1 млн. евро внесени). Още: Руски активи за 19 млрд. евро са замразени в ЕС заради войната в Украйна

След като Европейският съюз предприе координирани действия заради войната в Украйна, още на 2-ри март тази година е взето решение на МС да се предприемат действия във връзка с общата позиция на ЕС нейните членове да прекратят членството си в двете банки.

Към нея се присъединяват веднага България, Полша, Чехия, Словакия и Румъния, като общата позиция е официално оповестена на заседанието на Съвета на Европейския съюз по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН) на 2 март 2022 г. Унгария не се присъедини.

Досега Полша, Чехия, Словакия и Румъния са денонсирали Споразумението за учредяване на МБИС, а Чехия, Словакия и Румъния са денонсирали споразумението за МИБ.

В мотивите на правителството се уточнява, че датата, от която прекратяването на членство влиза в сила, е шест месеца от постъпване на официалните уведомления в двете банки.

Така, в края на януари 2023 г. Полша, Чехия и Словакия окончателно ще излязат от МБИС, а Чехия и Словакия - от МИБ. До края на юни 2023 г. и Румъния ще се оттегли от двете банки.

Към настоящия момент не са ясни конкретните финансови условия, при които ще стане това.

Междувременно обаче България можеше остане единствената държава от ЕС в акционерната структура на МБИС, а заедно с Унгария ще са единствени от ЕС акционери в МИБ.

Проблемът щеше да е сериозен за страната ни, тъй като съгласно уставните документи решенията за прекратяване на членство се взимат с квалифицирано мнозинство от 3/4 от общите гласове и можеше да не ни разрешат да напуснем.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ОБЩЕСТВО:

Кой има имен ден днес, 28 април, 2024 г. Честито!

Прогноза за времето - 28 април (неделя)

Най-важното за деня, 27 април

България: Още са с млечните зъби, но вече са се напивали

Каракачанов: Държавата трябва да се погрижи за земеделските стопани и да изгради ефективна защита от градушките

Коментар №3 на седмицата: А защо Малкович не постави "Под игото"? Ще се съизмери с "Хъшове"

Коментар №2 на седмицата: След интервюто с Диков: 3 въпроса, които Кирил Петков е добре да изясни

Коментар №1 на седмицата: Завръщането на легендарния лечител и мъченик Мангъров

Атлантическият съвет на България разкритикува освобождаването на Вяра Тодева

Военните ни обезвредиха боеприпас, открит в София

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com