Гърция настоява Германия да й плати репарации за понесените щети по време на Втората световна война /1939-1945/, когато страната е окупирана от нацистите, предаде БГНЕС.
Още: Най-важните новини за деня: 1 май 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 2 май 2025 г. (петък)
Документите, въз основа на които ще бъдат предявени претенции към Германия за плащане на репарации, вече са разработени от специална група от местното приходно ведомство. Те се базират на архивни материали, събрани в цели 761 тома. Документите вече са предадени в гръцкото външна министерство, съобщава вестник "Имерисия".
Специалната работна група беше сформирана още в средата на септември миналата година с решение на заместник-финансовия министър Христос Стайкурас. Тогава списание "Щерн" написа, че гърците могат да поискат 300 милиарда евро военни репарации.
Но в гръцката преса по-често фигурира сумата от 70 милиарда евро.
Още: Саботаж или кражба на важни данни: Защо българският F-16 не е счупен, но не работи?
Още: КТ "Подкрепа" с шествие и рок концерт за 1 май в София
Берлин категорично отхвърля възможността за плащане на репарации. Федералното правителство смята, че въпросът не е актуален след толкова много десетилетия.
Германското външно министерство подчерта, че за Берлин такъв въпрос не фигурира в дневния ред и не се водят никакви разговори.
Още: Нови цени на винетките от днес
Още: Кой има имен ден днес, 1 май 2025 г. Честито!