И британски учени ще търсят живот на спътниците на Юпитер

03 май 2012, 13:33 часа • 11887 | прочитания

Британски учени ще се включат в космическа мисия на стойност един милиард евро за изследване на ледените спътници на Юпитер.

Още: Плюсове и минуси за еврозоната - какво ни касае? Обяснява Меглена Плугчиева (ВИДЕО)

Още: Правила за работа при опасни температури: От ГИТ напомнят

Мисията има за цел да получи отговори на въпроса дали „водните светове” са годни за живот. Основната цел ще е Ганимед – най-големият спътник в Слънчевата система, който е с 8% по-голям от планетата Меркурий.

Смята се, че на Ганимед има дълбок океан със солена вода, покрит от дебел леден пласт. Също така спътникът притежава магнитно поле, което осигурява защита срещу силната радиация на Юпитер.

Планът на мисията е да бъде изпратена сонда в орбита около Ганимед, за да бъде проучен океанът, който се намира под ледената кора, и да се оцени възможността там да има живот, пише „Ивнинг стандарт”.

Още: Градовете с най-високи температури. Времето утре - 19 юни 2025 г.

Още: Депутати предлагат пълна забрана на частния хазарт у нас

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентин Стоев
Валентин Стоев Отговорен редактор
Новините днес