Чужденците са изправени пред нови ограничения на социалните помощи, здравните услуги и правната помощ в усилие да се промени имиджът на Великобритания като „мекушав” на фона на ескалиращото напрежение в коалиция по отношение на политика за имиграцията, пише „Индипендънт”.
Още: Доброволци продължават да разчистват засегнатите къщи в Северозападна България
Още: Кой има имен ден днес, 2 май 2025 г. Честито!
След като представители на партията на британския премиер Дейвид Камерън изразиха опасения относно „наплив” на имигранти от Румъния и България след премахването на граничния контрол в края на годината, той нареди министрите да съставят планове за затягане на правилата за всички имигранти от ЕС и извън него.
Тези мерки последваха обявяването на новите строги правила, които ограничават броя на визите, които се издават за чужденци, идващи извън границите на ЕС. Някои министри се опасяват, че твърдата позиция на Кралството ще действа като спирачка на икономическия ръст, като ще обезкуражи високо квалифицирани предприемачи и „най-умните и най-добрите” студенти да идват във Великобритания. Последният ход на Камерън последва твърденията, че хиляди румънци и българи може да пристигнат във Великобритания, когато ограниченията на тяхното придвижване в рамките на ЕС бъдат вдигнати през януари. Той посочи пред депутатите, че правителството „ще разучи всяка една отделна система – за жилищно настаняване, здравна и социална, и ще направи така, че Великобритания да не бъде мекушава към тези, които искат да дойдат тук”.
Министрите обмислят начини да се съкратят социалните помощи за имигрантите, включително намаляване на детските надбавки, които се изпращат в чужбина, информира още агенция Фокус. Средно Великобритания изплаща на чужденците, пребиваващи на Острова, 36 милиона паунда в детски надбавки, като две трети от тази сума заминават за Полша.
Още: Най-важните новини за деня: 1 май 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 2 май 2025 г. (петък)
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Саботаж или кражба на важни данни: Защо българският F-16 не е счупен, но не работи?