Започва подготовката за поетапна евакуация по въздух на българските граждани, заявили желание да напуснат Ливан.
Още: Прогноза за времето - 19 юни 2025 г. (четвъртък)
Още: Най-важните новини за деня: 18 юни 2025 г.
Паралелно се разглеждат възможностите и за други варианти за евакуация. Към момента са идентифицирани всички наши сънародници, желаещи да бъдат изведени от Ливан. Те ще бъдат уведомени за точното време и място на евакуацията директно чрез посолството ни в Бейрут, в координация със ситуационния център към българското външно министерство, съобщиха от правителствената пресслужба след края на срещата на премиера Димитър Главчев с българските служби и с външното ни министерство.
Още: Премиерът Главчев свиква среща за извеждането на сънародниците ни от Ливан
Приоритет ще бъде даден в този процес на семействата с деца и уязвимите групи. "Трябва да се действа бързо, но водещото е безопасността на българските граждани - както на пожелалите да се евакуират, така и на екипите, които ще извършат евакуацията", категоричен беше министър-председателят Димитър Главчев. Заместник-министърът на външните работи Елена Шекерлетова докладва информация, предоставена й от българското посолство в Бейрут относно динамично променящата се обстановка в Ливан.
Още: Градушка, вятър и дъжд: Силна буря връхлетя Ямболско (ВИДЕО)
Още: Цени, храни, инфлация: Къде е България и какво ни очаква? (ВИДЕО)
Президентът Румен Радев е уведомен за действията, предприети от българското правителство.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Очаква ни най-горещият ден досега: Прогнозата на Никол Станкулова
Още: Полицаите в България са поставени в ситуация да служат на властимащите, а не на обществото (ВИДЕО)
Главчев каза още: "Трябва сравнително бързо да се действа, но водещото е безопасността. Залагаме на този вариант, колкото и да струва това, защото по-ценно от човешкия живот няма".
Още: В очакване на война: Хиляди се евакуират от Южен Ливан (ВИДЕО)
Още: Хакатон на Panda Labs за бъдещето на зелените градове събра 60 ученици с идеи за устойчиво развитие
Още: Нови изменения и наказания при автомобилните превози влизат в закона
Още: Външно министерство е задействало прибирането на българи от Ливан