КЗП: Българският потребител повишава културата си на пазаруване

2102
КЗП: Българският потребител повишава културата си на пазаруване
Снимка: КЗП

Невъзможността за пряка комуникация с администратора на електронния магазин, липсата на информация за правата на потребителите и дори понякога наличието на правописни грешки са най-честите признаци, че сме попаднали на некоректен търговец. Това посочи председателят на Комисията за защита на потребителите (КЗП) Димитър Маргаритов по телевизия Bulgaria On Air при коментар на разкриващите се рискове с интензифицирането на търговията в онлайн средата. И добави, че динамиката на отношенията предполага, че на терена могат да се появят недобросъвестни играчи, които имат за цел преди всичко да вземат някакви средства, без да изпълнят поетите от тях ангажименти.

Маргаритов препоръча плащанията при онлайн покупки да стават с кредитна карта. „Тогава в по-голяма степен можете да разчитате и на съпричастността на банката с проблема, който би могъл да възникне в резултат на нелоялна търговска практика”, обясни той.

Нарушенията по Великден – основно свързани с цените

Около 20-30 обаждания са постъпили в Комисията за защита на потребителите (КЗП) през почивните дни около Великденските празници, съобщи...

Примамени от много изгодна оферта, потребителите понякога не забелязват детайла, посочи Маргаритов в отговор на въпрос на водещата Ганиела Ангелова коя е основната допускана грешка при онлайн покупки. „Детайлът крие рисковете. Например, че има допълнителни немалки разходи за доставката. Или недостатъчно ясно е обяснено, че при запазването на хотелска резервация може да се наложат допълнителни плащания за част от услугите или за нещо, което е иманентно свързано и по този начин вие само бихте могли да ползвате основната услуга”, поясни председателят на КЗП.

Според Маргаритов българският потребител повишава културата си на пазаруване и реагира при проблеми, което е свързано и с по-отвореното общуване между хората в интернет среда, където информацията бързо се разпространява. „Много е важно, и това помага на контролните органи да си свършат по-добре работата, да се реагира веднага и на място. Особено при резервации – когато видите, че очевидно има разминаване между офертата, с която са ви примамили да отидете в мястото за настаняване и реалните условия, да се отправи претенция към стопанисващия обекта. Ако от там няма реакция, да се потърси съдействието на институциите”, каза той. И добави, че контактът с КЗП е лесен и може да се случи по различни комуникационни канали – на телефона на потребителя 0700 111 22, през интернет страницата на Комисията или в нейно регионално представителство.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ОБЩЕСТВО:

Въпрос за 11 млн. долара: Държавата не знае чия е суперскъпата яхта с български флаг в Дубай (ВИДЕО)

"Засяга се правната сигурност": Прокуратурата с позиция срещу промените в Конституцията

Прокуратурата е поставена под пълен контрол: Магистрати недоволни от реформите в Конституцията

Намаляват скоростта на магистралите у нас

Отбелязваме 145 г. от приемането на първата българска Конституция

„Написах ти писмо": МВР започва национална кампания за пътна безопасност

Прогноза за времето - 16 април 2024 г. (вторник)

Най-важните новини за деня: 15 април 2024 г.

Ето как ще разпознаваме българското агнешко месо за Великден

Аз избирам да бъда щастлив! (ВИДЕО)

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com