В резултат на законовите промени, влезли в сила от 1 февруари 2018 г., към днешна дата 1643 работника са получили своите неплатени възнаграждения от Фонда за гарантиране на вземания в размер на 2 940 971 лв. Това обяви омбудсманът Мая Манолова по време на отчета си за 3 години на поста омбудсман.
Още: Доброволци продължават да разчистват засегнатите къщи в Северозападна България
Още: Кой има имен ден днес, 2 май 2025 г. Честито!
По думите ѝ за сравнение през 2017 г. са изплатени 716 941 лв. Тя коментира резултатите от приетите по нейна инициатива законодателни промени, свързани с т.нар. "модерно робство" и неприемливата практика на некоректните работодатели да не плащат заплати.
Омбудсманът обяви още, че предстоят плащания на заплати на още около 700 души, работещи във веригата "Пикадили", обявила несъстоятелност. Както и на 100 работници от "Карфур", които ще получат неплатените си възнаграждения. Омбудсманът заяви , че до края на годината се очаква платените суми да достигнат 4 млн. лв.
Още: Най-важните новини за деня: 1 май 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 2 май 2025 г. (петък)
По данни от Главна инспекция по труда след тези законови промени са внесени 35 искания за откриване на производство по несъстоятелност срещу работодатели, които са били некоректни към своите служители.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Саботаж или кражба на важни данни: Защо българският F-16 не е счупен, но не работи?
Манолова допълни, че има 78 предприятия, които са си изплатили заплатите под заплаха. По нейните думи създала се е нетърпимост към такива работодатели.
По време на отчета беше отбелязан още и успехът с промените в КСО, които позволиха в началото на годината около 450 подземни миньори от рудник "Бабино" да получат възможност за пенсиониране и още 100 миньори от "Бобов дол".
Още: Нови цени на винетките от днес
Още: Кой има имен ден днес, 1 май 2025 г. Честито!
Омбудсманът обяви, че на дневен ред стои работата по провеждане на цялостна реформа на политиките за хората с увреждания, а не само даването на повече пари за тази сфера. По думите ѝ екипът на институцията работи още по законодателни предложения насочени към Закона за фалит на физическите лица и ограничаването на свърхправомощията на банките, както и по законодателство, което да ограничи произвола на колекторските фирми.
По време на отчета Манолова обяви, че 75 339 сигнала за нарушени права са подали гражданите до омбудсмана. "Всяка една жалба крие десетки съдби", призна омбудсманът. Тя специално благодари на своя екип. В приемната на омбудсмана са приети 42 690 души, 32 649 са жалбите, като от тях са приключили 31 078. 3 636 са препоръките на институцията до държавни и административни органи.