Мюфтийството: Нужни са 10 млн.лв. годишно за поддръжка на исляма у нас

22 октомври 2017, 10:22 часа • 2097 | прочитания

За цялостната поддръжка на ислямското вероизповедание у нас са необходими 10 милиона лева годишно. Това заяви главният секретар на Главното мюфтийство Джелал Фаик.

Още: Случаят с убитата 18-годишна Магдалена: Разнопосочни сигнали от полицията и съмнения имало ли е издирване

Още: КТ "Подкрепа" с шествие и рок концерт за 1 май в София

Изказването дойде по повод намерението на държавата да промени финансирането на вероизповеданията у нас и да сложи край на чуждестранните парични потоци в духовните ни училища. Според Патриотите финансирането от чужди държави (в частност от Турция) е начин да се внедри и радикален ислям в България.

„Не сме позволили да се прокара радикален ислям и Главното мюфтийство е една превенция за това”, увери Фаик. Според него изказванията на Патриотите „сеят раздор и омраза в обществото”.

На въпроса колко чужди имами е назначило Главното мюфтийство у нас, той отговори: „Съгласно договора от 1998 г. между турския Дианет и мюсюлманското изповедание у нас, ние имаме периодично имами, които идват от Турция. Те не надвишават в момента 10, на фона на 400 чужди проповедници в България. Те проповядват традиционния и познат ислям”.

Още: Нови цени на винетките от днес

Още: Кой има имен ден днес, 1 май 2025 г. Честито!

Фаик обаче не можа да представи статистика колко от българските имами са завършили в чужбина, предаде Нова тв.

Относно обвиненията на бившия главен мюфтия, че сегашният е член на „Мюсюлмански братя”: „Това са смешни твърдения на този клоун”.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес