Градушки с по-необичайна форма, включително такива с остри шипчета или неправилни ръбове, обикновено са свързани с интензивни конвективни бури, особено суперклетъчни, разказват от Meteo Bulgaria по повод градушката в село Скалица, област Ямбол на 24 май, породена именно от доста по-силна буря - суперклетка.
Тези шипчести или “наслоявани” градови зърна се образуват, когато ледът многократно се вдига и спуска в бурята от мощни възходящи течения. Така ледът расте на слоеве и ако възходящото течение е неравномерно и турбулентно (каквото е при суперклетките), то градът се върти, сблъсква се с други капки и ледени зърна, които замръзват на места по повърхността му, образувайки ръбове или шипчета.
Още: Снежна покривка на Витоша в края на май (СНИМКИ и ВИДЕО)
Класически индикатор за суперклетка е не само едрият и шипест град, но и структурата на бурята – ротация (мезоциклони), организирани валежни ядра, радарни знаци като hook echo и др. С други думи – странните форми на града са като пръстов отпечатък на природата, не на човека, твърдят от портала за прогнози и времеви явления.
Суперклетките не са продукт на съвременния свят, а на самата природа. Те съществуват и се изследват много преди интернет да даде глас на всяка теория. Това са мощни атмосферни системи, чиято сила и структура са част от климатичната реалност, не от човешката фантазия.
Още: Правителството заделя още милиони в борбата с градушките: Има ли ефект обаче?