Обсерваторията в Рожен затваря заради липса на пари

11 ноември 2012, 09:11 часа • 11854 | прочитания

Най-големият астрономически комплекс в Югоизточна Европа - националната обсерватория "Рожен" спира работа до 3 седмици.

Още: Патриархът: Църквата роди училището с Божията помощ, “Добродетели и религия“ ще ни обедини

Още: Пак спад: Къде е България в класацията за свободата на словото

Причината е липсата на пари за оцеляването й, съобщи Би Ти Ви.

Обсерваторията не може да си плати дори тока за октомври. Така до края на ноември учените тук ще консервират телескопите и цялото техническо оборудване.

„Това означава, че стигаме до затваряне на обсерваторията, прекратяване на каквато и да е дейност, свързана с обсерваторията, и по-лошият проблем е в това, че никой не знае какво ще се случи впоследствие”, каза директорът на обсерваторията д-р Никола Петров.

Още: Ето кога изплащат пенсиите за май

Още: F-16 е много хубав, но договорът е порочен: Говори военен експерт

Спирането на тока и водата в астрономическия комплекс ще извади от строя специфичното оборудване, а възстановяването му ще струва в пъти по-скъпо.

До декември астрономите ще получават заплати около минималната за страната заради отрязания с почти една трета бюджет. От януари влиза в сила новият бюджет, но това не гарантира оцеляването на техниката.

„Персоналът спира да се качва в обсерваторията, все още остава отворен въпросът как ще се справяме с охраната на обсерваторията. Отворен е и въпросът как точно ще възстановим евентуално електрониката, която я спираме този месец. Но никак не изглеждат добре нещата, спираме работа”, допълва д-р Петров.

Редактор: М. Дачева

Още: Кой има имен ден днес, 2 май 2025 г. Честито!

Още: Най-важните новини за деня: 1 май 2025 г.

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Васил Хаджийски
Васил Хаджийски Отговорен редактор
Новините днес