Съветът за електронни медии (СЕМ) не успя да избере генерален директор на Българската национална телевизия (БНТ) след три поредни гласувания в подновената процедура днес, 15 юли. Така тя се прекратява, защото нито един кандидат не получи нужните три гласа. Съгласно Закона за радиото и телевизията - до избора на нов генерален директор Емил Кошлуков ще продължи да бъде начело на БНТ. Новият избор ще се проведе на 16 октомври, а крайният срок за подаване на документите е 12 септември.
СЕМ пренебрегна ВАС
СЕМ не изпълни решението на Върховния административен съд от юни 2025 г. - да приключи процедурата от четвъртия етап на кандидатите, които участваха в конкурса още преди три години. Според указанията на съда процедурата по избора се върна във финален етап - гласуване на кандидатурите на всеки един от осемте кандидати, като членовете на СЕМ можеха да дават вот само "за" или "против", но не и "въздържал се". Очевидно, те откриха начин отново да не изберат никого.
Още: Съдът сложи край на сагата около избора на нов директор на БНТ, СЕМ стартира нов конкурс
В конкурса за нов директор на БНТ преди почти три години участваха общо 8 души - Емил Кошлуков (чийто мандат изтече отдавна, но до днес е генерален директор), спортният журналист Сашо Йовков, бившият юрисконсулт на БНТ Ирина Величкова, известният журналист Сашо Диков, спортният журналист Василена Матакева, бившият директор на новините на bTV Венелин Петков, кореспондентът на БНТ в Кърджали Красимир Ангелов и университетският предавател Светлана Божилова.
Първо, второ и трето гласуване - неуспешни
На първото гласуване по време на заседанието днес никой от кандидатите не получи нужните три гласа от петчленния състав на СЕМ, за да бъде избран за генерален директор. Емил Кошлуков получи един глас от Галина Георгиева (тя е от квотата на ГЕРБ), а Венелин Петков - два гласа, тези на Пролет Велкова (квотата на ДБ) и на Симона Велева (от квотата на ПП). В състава на СЕМ влизат още Габриела Наплатанова и Къдринка Къдринова (и двете са от квотата на президента Румен Радев).
При второто гласуване час по-късно се повтори същият резултат. Така се стигна до трети опит, след който, ако няма развитие, по правило процедурата по избор се прекратява. Резултатът там бе абсолютно същият.
Сашо Йовков и съдебните похвати, или как Емил Кошлуков е директор вече над три години
След тригодишно протакане съдебната битка, която блокира избора на нов генерален директор на БНТ, приключи през юни. Върховният административен съд (ВАС) каза, че СЕМ ще трябва да продължи конкурса, т.е. да проведе гласуване, но без гласове "въздържал се".
Още: Кошлуков като пожизнен директор на БНТ заради СЕМ: Светлана Божилова в "Отговорите" (ВИДЕО)
Снимка: Емил Кошлуков, БГНЕС
Драмата започна през юни 2022 г., когато изтече мандатът на настоящия ръководител Емил Кошлуков. Той се кандидатира за нов мандат, но не получи достатъчно подкрепа. СЕМ не избра и нито един от останалите кандидати, с което конкурсът се провали. При три поредни гласувания резултатите бяха следните:
- Емил Кошлуков: 1 глас "за", 4 "против"
- Венелин Петков и Сашо Диков: по 2 гласа "за", 3 "въздържал се"
На този фон Ирина Величкова, бивш юрисконсулт на БНТ и участник в конкурса, обжалва действията на СЕМ. ВАС реши, че само тя и СЕМ са страни по делото - за останалите участници в конкурса решението се обезсилва. След като Величкова заведе делото, имаше серия от отлагания, основно по искане на спортния журналист Сашо Йовков, който е служител на БНТ и който също се включи в делото.
Първата съдебна инстанция беше отсъдила, че СЕМ е нарушил закона, като не е взел решение. Според Закона за радиото и телевизията членовете на съвета трябва да гласуват ясно "за" или "против", без да се въздържат.
Още: Соня Момчилова, СЕМ: Ако се прегласува за шеф на БНТ, ще бъде с погнуса
През май 2023 г. СЕМ беше готов да приеме това решение, но ново обжалване от страна на Йовков пред ВАС отложи развръзката с още година. Така Емил Кошлуков остана на поста си далеч след края на мандата, изкарал де факто втори – без да бъде избран. Той е на позицията близо три години след изтичане на тригодишния си мандат.